bazi-psn.ir

ترافلاپ و اهمیت آن در کنسول های نسل نهمی

ترافلاپ و اهمیت آن در کنسول های نسل نهمی

ترافلاپ

تا چندین سال قبل نامی از ترافلاپ در محافل خبری و رسانه‌ای برده نبود اما حال به یکی از داغ‌ترین و پرحاشیه‌ترین معیارهای سنجش قدرت کنسول‌های مختلف تبدیل شده است. 

TFLOP-bazi-psn.ir

ترافلاپ (TFLOP) چیست؟

ترافلاپ یک معیار منطقی ثابت  از قدرت عملکردی و محاسباتی یک کامپیوتر است. به‌صورت دقیق‌تر، یک ترافلاپ به این معنا است که تراشه گرافیکی یک رایانه قادر خواهد بود تا در ظرف مدت یک ثانیه یک میلیارد عملیات محاسباتی و معادلات گرافیکی را به‌نتیجه برساند.

برخلاف گیگاهرتز(GHz) که اغلب واحد اندازه‌گیری نرخ فرکانس پردازنده‌ها (CPU) و سرعت انتقال این فرکانس‌ها میان اجزای مختلف یک پردازنده محسوب می‌شود.

کنسول 12 ترافلاپی مایکروسافت

مایکروسافت در زمان معرفی کنسول ایکس باکس سری ایکس اعلام کرد که پردازنده گرافیکی شخصی‌سازی شده و ویژه این کنسول قدرتی برابر با 12 ترافلاپ را خواهد داشت، و این به معنای این است که این کنسول یکی از قدرت‌مند‌ترین پردازنده‌های گرافیکی حال حاضر بازار را براساس معیار ترافلاپ دراختیار خواهد داشت، این تراشه قادر خواهد بود تا در یک ثانیه بالغ‌بر 12 میلیارد عملیات گرافیکی را پردازش و به‌نمایش در بیاورد

کنسول 10.28 ترافلاپی سونی

طراح ارشد کنسول پلی‌استیشن 5 ، مارک سرنی (Mark Cerny) اعلام کرد که این کنسول قرار است تا از پردازنده‌ای با 10.28 ترافلاپ بهره ببرد، با توجه به این خبر کنسول سونی حداقل در زمینه شمارش ترافلاپ‌ها از رقیب سنتی خود مقداری عقب‌تر است.

تاثیر ترافلاپ‌ در تعیین قدرت کنسول‌های بازی

ظرفیت بالای محاسباتی و حل معادلات بسیار پیچیده و حجیم در کنسول‌های بازی اهمیت بالایی دارد، این مشخصه تاثیر بسیاری در کیفیت تجربه بازیکنان در عناوین مختلف دارد.

طبق اظهارات مایکروسافت یک الگوریتم ویژه و منحصربفرد را نیز درون تراشه‌های گرافیکی ایکس باکس سری ایکس جای داده تا به‌وسیله این شاخص تصاویر پردازش شده و به‌ویژه سایه‌ها در این کنسول بتوانند جلوه‌ای دقیق و طبیعی‌تر را از خود به‌نمایش درآورند. این تکنیک  VRSنام دارد، می‌تواند به‌صورت داینامیک و کاملا مجزا از فناوری رهگیری پرتو استفاده کرده و جذب نور و بازتاب‌های آن را از سطوح با شفافیتی بالاتر و وضوح تصویری پایدار به مخاطبان ارائه دهد.

Variate Rate Shading

نرخ شیدینگ متغیر یا Variable Rate Shading که به صورت مخفف با نام VRS ، یک فناوری جدید در دنیای بازی‌های ویدیویی و به صورت کلی، دنیای رندرینگ است. نرخ شیدینگ متغیر یک تکنیک رندرینگ جدید است که توسط کارت گرافیک‌های شرکت انویدیا (سری RTX 20 و RTX 30 و GTX 16)، کارت گرافیک‌های شرکت AMD (سری RX 6000) و پردازنده‌های نسل یازدهم شرکت اینتل پشتیبانی می‌شود.

هدف از VRS

هدف استفاده از VRS، افزایش و بهبود کلی عملکرد است که به پردازنده گرافیکی اجازه می‌دهد که قدرت پردازشی خود را در یک فریم از بازی تغییر داده و بخش‌هایی از آن فریم را با قدرت کمتر یا بیشتری رندر کند.

با استفاده از VRS، یک پردازنده گرافیکی می‌تواند تمام قدرت شیدینگ خود را برای بخش‌های پیچیده‌تر و نمایان‌تر تصویر به کار بگیرد و در آن طرف برای بخش‌های ساده‌تر و حاشیه‌ای تصویر (نقاطی که کاربر معمولاً‌ در طول بازی به آن نگاه نمی‌کند)، قدرت پردازشی کمتری صرف شود.

نرخ شیدینگ متغیر در بازی‌ها و نرم افزارهای مختلفی که از آن پشتیبانی کنند، قابل استفاده است و به دلیل ذات و ماهیت خود، تقاضا و بار سخت افزاری و پردازشی را تا حدودی از روی دوش پردازنده گرافیکی برمی‌دارد. همین موضوع باعث بهبود عملکرد و افزایش نرخ فریم در بازی‌های ویدیویی و نرم افزارهای مختلف می‌شود.

فلاپ (FLOP)

فلاپ عملیات Floating-Point Calculation در دنیای محاسبات رایانه‌ای به استفاده پردازشگر از چندین فرمول ریاضی خاص که در آن از اعداد حقیقی برای جلوگیری از پدید آمدن نتایجی یکسان استفاده می‌شود تعمید داده شده است، که به مرور زمان و استفاده از واژه به‌ظاهر ساده‌تر فلاپ دیگر در رسانه‌ها از نام اصلی این عملیات یاد نمی‌شود.

فلاپ میزان اندازه‌گیری تعداد معادلاتی از نوع floating-point calculation است که یک رایانه می‌تواند در یک ثانیه حل کند.وسیله‌ای مانند یک ماشین حساب شاید با میزان 10 فلاپ نیز بتوانند محاسباتی نسبتا پیچیده را حل کند و یک کامپیوتر می‌توانند در خود چند هزار،میلیون و میلیارد فلاپ را جای داده باشند.

GPU یا همان پردازنده گرافیکی یک سیستم علاوه بر عملیات محاسبه نقاط معلق یا floating point calculations قادر به انجام کارهای بسیار بیشتری خواهد بود، این مورد به خصوص می‌تواند در رندر گرافیکی تصاویر نقش تعیین کننده‌ای داشته باشد. لذا تعداد فلاپ‌ها (نه به صورت کلی) می‌تواند به عنوان ملاکی برای تخمین توان پردازشی یک GPU در نظر گرفته شود.

اگر بخواهیم به طور کلی توان یک GPU را بررسی کنیم، باید عوامل و فاکتورهای بیشتری را در محاسبات خود وارد کنیم. از جمله‌ی این موارد می‌توان به پهنای باند حافظه‌ی GPU، عملکرد اینتیجر و سایر محدودیت‌هایی مانند تهویه حرارت و ضعف CPU اشاره کرد.

شرکت‌های سازنده تراشه‌های پردازشی روی محصولات خود میزان فلاپ‌های موجود در محصولات را ذکر می‌کنند، که این ارقام قدرت واقعی پردازش‌گر را نشان میدهد.

در پردازش‌های معمولی گیمینگ که چندان هم به پردازنده اصلی سیستم یا همان CPU وابستگی ندارند، عملکرد GPU با عامل ترافلاپس مقایسه می‌شود.

اهمیت ترافلاپس برای پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس

 

هر دو کنسول PS5 و Xbox Series X از پردازنده‌های گرافیکی AMD با سبک معماری RDNA برخوردار خواهند بود، کنسول Xbox Series X حدود ۳۰ الی ۵۰ درصد هسته‌های سایه زن یا پردازشگرهای گرافیکی‌ بیشتری داشته باشد.

با توجه به شکل ظاهری دستگاه ، می‌توان سرعت کلاک GPU این کنسول را نیز بالاتر از PS5 پیش بینی کرد. با در نظر گرفتن این مسائل، به نظر می‌رسد که از دیدگاه تئوری، یک اختلاف ۵۰ درصدی میان توان پردازش کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ وجود داشته باشد.

به نظر می‌رسد که از دیدگاه تئوری، یک اختلاف ۵۰ درصدی میان توان پردازش کنسول‌ای ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن ۵ وجود داشته باشد.

این اختلاف چه تأثیری روی بازی‌ها خواهد گذاشت؟

از یک دیدگاه محدود و در شرایطی که تنها قدرت GPU در کیفیت پردازش بازی‌ها مؤثر در نظر گرفته می‌شود، طبیعتاً در پی تفاوت در میزان ترافلاپس این کنسول‌ها، اختلاف عملی محسوسی بین PS5 و Xbox Series X دیده خواهد شد. با درنظر گرفتن این شرایط، اختلاف ۵۰ درصدی بین قدرت پردازش این کنسول‌ها بدان معنا خواهد بود که اگر کنسول Xbox Series X یک بازی را با رزولوشن ۴K و نرخ فریم ۶۰ اجرا می‌کند، کنسول PS5 احتمالاً مجبور به کاهش رزولوشن تصاویر یا نرخ فریم خواهد بود.

در بازی‌هایی که کمتر به GPU کنسول بستگی داشته و گرافیک را به طور کامل درگیر نمی‌کنند، این اختلاف کمتر و کمتر خواهد بود. معمولاً بازی‌هایی که همزمان با کنسول‌ها رونمایی می‌شوند در این دسته جا می‌گیرند. در این موارد، انتظار داریم تا کیفیت و نحوه اجرای بازی‌ها بین پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس تقریباً یکسان باشند.

وقتی صحبت از بازی‌هایی مانند عناوین جهان باز مطرح می‌شود که CPU دستگاه را بیشتر درگیر می‌کنند، کنسول Xbox Series X بیشتر از برتری سخت افزاری خود استفاده خواهد کرد. هرچند این موضوع نیز به طور مستقیم با ضعف گرافیک در ارتباط نیست. و به این معنا نیست که که PS5 پنجاه درصد ضعیف‌تر از ایکس باکس سری ایکس خواهد بود.

آیا این اعداد و اختلاف 1.78 ترافلاپی عاملی تعیین کننده در زمینه قدرت این دو کنسول خواهد بود؟

سونی در زمینه ارائه ترافلاپ‌های کم‌تر نسبت به مایکروسافت تحت فشاری زیادی قرار گرفته است، اما میزان ترافلاپ‌ها در یک وسیله، به‌معنای همه‌چیز نیست و قطعا این میزان ناچیز اختلاف میان میزان ترافلاپ‌ها در این دو کنسول نمی‌تواند نشان‌دهنده قدرت کنسول‌ها باشد. و این اختلاف به میزانی نیست که بتواند تاثیر چندانی در عملکرد این دو کنسول بگذارد.

اما زمانی‌که عوامل دیگر مانند سرعت پردازنده مرکزی و حافظه رم این دو کنسول را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم می‌توانیم انتظار داشته باشیم که کنسول مایکروسافت در مجموع بتواند به میزانی اندک، عملکرد بهتری را نسبت به کنسول سونی ارائه دهد.

قدرت پردازنده گرافیکی این دو کنسول

اگر به قدرت پردازنده گرافیکی این دو کنسول بپردازیم متوجه خواهیم شد که عملکرد بهتر یک پردازنده نه‌تنها به ترافلاپ بستگی ندارد و موضوع اصلی المان‌هایی مانند نرخ سرعت هسته‌های پردزانده، نوع ساخت و معماری پردازنده، فریم بافرها و دیگر عوامل تعیین کننده دارند و نه میزان ترافلاپ‌ها به‌صورت مختص.

 اما میزان و تعداد بیشتر ترافلاپ‌ها می‌بایست مساوی با سرعت و قدرت بیشتر در دستگاه‌های مختلف باشد. در سال های گذشته میزان فلاپ‌های یک وسیله مانند کنسول‌های بازی رقمی کمتر از یک میلیون بود و اکنون کنسول‌ها قدرتی به میزان شش الی 12 ترافلاپ دارند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*