bazi-psn.ir

بررسی تکنولوژی صدای سه بعدی پلی استیشن 5 و موتور Tempest

صدای سه بعدی پلی استیشن 5

صدای سه بعدی پلی استیشن 5

صدای سه بعدی پلی استیشن 5 به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی کنسول معرفی شد. تکنولوژی صدای سه بعدی به معنای انتشار صوت از همه جهات به سمت مخاطب و وابسته به نقطه قرارگیری وی است. به دلیل قدرت پردازش بالای پلی استیشن 5، تمرکز زیادی به موتور Tempest معطوف شده است و با استفاده از تکنولوژی Tempest که توسط مهندسان سونی برای پلی استیشن 5 بهینه شده است، صداهایی طبیعی و واقع‌گرایانه با توجه به بازی به گیمر ارائه خواهند شد.

این دستاورد سونی تنها به‌خاطر حضور منابع بیشتر صدا و کیفیت بالاتر صداگذاری‌ها نبوده، بلکه سونی با اهمیت دادن به «موقعیت» می‌خواهد مخاطب را بیشتر در دنیای مجازی غرق کند.

3D sound of PlayStation 5-bazi-psn.ir

موتور Tempest در PS5

موتور Tempest چیپ سخت افزاری Tempest Engine که درون پلی استیشن 5 گذاشته شده، می‌تواند از صدها منبع صدا با کیفیت بالاتر پشتیبانی کند. این چیپ در حقیقت یکی از واحدهای پردازش گرافیکی AMD کنسول پلی استیشن ۵ است که بر اساس انتقال DMA کار می کند.

تفاوت تکنولوژی Dolby Atmos و موتور Tempest

سونی به جای استفاده از فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند دالبی Atmos، موتور Tempest را ابداع کرد. موتور Tempest است که مقدار مشخصی از قدرت پردازنده PS5 را به صدای سه بعدی اختصاص می‌دهد. استفاده از این تکنولوژی بهای زیادی برای سونی داشته است، اما سرنی امیدوار است که این سرمایه‌گذاری نتیجه خوبی داشته باشد.

در مراسم رونمایی از سخت افزار پلی‌استیشن 5 مارک سرنی بیان کرد که تکنولوژی Dolby Atmos تنها می‌تواند صوت را برای ۳۲ شی در فضای سه‌بعدی شبیه‌سازی کند و این در حالی است که موتور Tempest قادر به صداسازی برای صدها شئ در هر فضا است.

توصیف صدای سه بعدی پلی استیشن 5 از نظر فنی و تجربی

اشیاء و محیط ها صدای مخصوص به خودشان را دارند و زمانی که شما حرکت می‌کنید، صدا هم حرکت می‌کند و همین‌طور به سایر اشیاء و سطوح اطراف نیز واکنش نشان می‌دهد.

خروجی صدای سه بعدی پلی استیشن 5

سرنی مدعی است خروجی صدای سه بعدی PS5 با تمام دستگاه‌ها سازگار است و علیرغم بهینه‌سازی این سیستم برای هدفون‌ها و هدست‌ها، صدای سه بعدی پلی استیشن 5 حتی با بلندگوهای تلویزیون‌هایی که دارای صدای فراگیر هستند، به خوبی کار می‌کند.

در  پلی استیشن 4، تنها بخش کوچکی از قدرت پردازنده کنسول به صدا اختصاص داشت. سرنی مدعی است که تفاوت صدا در پلی استیشن 5 با پلی استیشن 4 بسیار زیاد خواهد بود. او در این رویداد گفت: «من صدا را گوش دادم و تفاوت کاملا قابل تشخیص بود. پیشرفت صدا در پلی استیشن 5 واضح و قابل لمس است. صدا به گونه‌ای است که انگار منبع آن در دنیای واقعی است و نه در داخل بازی.»

هدف از تکنولوژی صدای سه بعدی پلی استیشن 5

هدف از تعبیه موتور Tempest، دقیقا به مانند پلی استیشن وی آر، عرضه تجربه‌ای واقع گرایانه و سه بعدی است. با این تکنولوژی ، شما قدرت تشخیص محل دقیق منبع صدا را خواهید داشت. اگر دشمنی از پشت در حال نزدیک شدن به شما باشد، شما صدای آن را با دقت بالایی خواهید شنید. با صدای سه بعدی، جهت ،  فاصله و محل دقیق دشمن در اتاق برای شما قابل تشخیص است.

هدست واقعیت مجازی PSVR

هدست واقعیت مجازی از ۵۰ منبع صدا پشتیبانی می‌کند. موتور Tempest قدرت پردازشی هشت هسته پردازنده پلی استیشن 4 را تنها برای تولید صدای سه بعدی پلی استیشن 5 در اختیار دارد پس ، Tempest توان ایجاد ۱۰۰ منبع صدا را دارد.بدین معنا که ، شما می‌توانید ۱۰۰ صدای مختلف را از ۱۰۰ جهت مختلف بشنوید.

تفاوت کانال گوش در افراد

صدا ترکیبی از فرکانس و جهت است که آن را با مقیاسی به نام HRTF یا تابع انتقال مربوط به سر می‌سنجند. کانال گوش و مسیر رسیدن صدا به پرده گوش در هر فرد متفاوت است. هر فرد HRTF متفاوتی دارد که در آزمایشگاه مخصوصی اندازه گیری می‌شود و شاید عده‌ای به هیچ وجه نتوانند صداهای سه بعدی را تشخیص دهند.

سرنی مدعی ست، هدف سونی ارائه صدای سه بعدی برای همه است در نتیجه، سونی باید مقدار HRTF مشخصی را برای پلی استیشن 5 تعیین کنید که اکثریت کاربران این کنسول قادر به دریافت آن باشند.

تکنولوژی صدای فراگیر مجازی

استفاده از HRTF در بازی‌های ویدیویی پیچیده است زیرا صدا ممکن است از یک جهت مشخص یا از یک ناحیه کلی تولید شود. راه حل سونی باتوجه به دستگاه‌های صوتی متنوع مانند تلویزیون یا سیستم‌های صوتی پیشرفته با چند اسپیکر، استفاده از تکنولوژی صدای فراگیر مجازی است که بهترین مکان برای تجربه صدای سه بعدی را تشخیص می‌دهد. .

چگونه تکنولوژی صدای سه بعدی پلی استیشن 5 را فعال کنیم؟

  1. با ورود به منوی Settings شوید.
  2. گزینه Sound را انتخاب کنید.
  3. از بخش Audio Output ،تیک گزینه صدای سه بعدی را فعال نمایید.

*این ویژگی غالبا به صورت پیش فرض روی کنسول شما از پیش فعال است.

*شما می‌توانید براساس سطح شنوایی خودتان، در بخش Audio Profile با انتخاب یکی از ۵ نوع تنظیم پیش فرض موجود اقدام به شخصی سازی کفیت صدای دریافتی خود کنید.

لیست بازی‌هایی که از تکنولوژی صدای سه بعدی پلی استیشن 5 بهره می‌برند

  • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
  • Demon’s Souls
  • Destruction AllStars
  • Sackboy: A Big Adventure

دیدگاه‌ها (0)

*
*