bazi-psn.ir

موشن کپچر چیست؟چگونه عمل میکند؟

موشن کپچر

موشن کپچر چیست؟

ضبط حرکت (Motion capture)، ردیابی حرکت و mocap اصطلاحاتی می باشند که برای توصیف جنبش یا حرکت افراد و اشیاء در صحنه سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرند. موشن کپچر به مجموعه تکنیک های اطلاق می شود که اجازه می دهد حرکات یک عنصر واقعی (که لزوما انسان نیست) ضبط، و به یک محیط سه بعدی در رایانه منتقل کرد.

موشن کپچر چگونه عمل می کند؟

شخصیت هایی که بر روی بدن خود توپ های سفید رنگی را چسبانده اند، این توپ ها سنسورهای منعکس کننده نوری هستند که حرکات ان ها توسط دوربین های مخصوص که نسبت به حرکات آن ها حساس هستند، ضبط شده و به محیط سه بعدی انتقال پیدا می کند.واضح است که معمولا این توپ ها در مفاصل و دست های شخص جایگزین می کنند تا حرکات به طور کامل و طبیعی به رایانه منتقل شود.اما پس از اینکه حرکات فرد توسط دوربین ها به رایانه منتقل شد نوبت به آن می رسود این حرکات بر روی کاراکتر مورد نظر در دنیای مجازی تطبیق داده شود. در واقع مفاصل فرد بازیگر برو روی کاراکتر ساخته شده برده شود و سرعت حرکات تنظیم شود.

عملکرد Motion Capture مکانیکی و الکترومغناطیسی

در موشن کپچر مکانیکی شخص با پوشیدن لباسی که از سنسورها تشکیل شده و این سنسور ها بدون نیاز به دوربین های مخصوص یک راست به کامپیوتر متصل میشود،حرکات خود را به کاراکتر انتقال میدهد.به دلیل عدم نیاز به دوربین های مخصوص این نوع از فناوری Motion Capture ها ارزان بوده و بیشترین استفاده را دارند.اما در موشن کپچر الکترومغناطیسی شخص با پوشیدن لباس مخصوصی که امواج الکترونیکی از خود خارج میکند و گیرنده هایی که تعبیه شده اند برای دریافت امواج،طی مراحل ویژه ایی حرکت را به کاراکتر انتقال میدهند .از جمله فیلم های ساخته شده به این طریق میتوان به ارباب حلقه ها اشاره کرد.

هر سه مدل از فناوری Motion Capture بیان شده از نظر قیمتی گران قیمت بوده و قیمت موشن کپچرها تقریبا نزدیک به یک و نیم میلیون تومان در بازار به فروش میرسد به این منظور محصول جدیدی تحت عنوان cheap motion capture به بازار آمد که نیاز به وجود شخص و نصب سنسور و یا پوشیدن لباس ندارد و قیمت آن به دلیل پایین بودن، قابل استفاده برای حتی اشخاص تازه کار نیز میباشد. در مورد چیپ موشن کپچر در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

فناوری Motion Capture در بازی 

اولین فردی که برای اولین بار بر روی نوع حرکت انسان‌ها و حیوانات پژوهش‌های لازم را انجام داد ادوارد مایبریج  (Eadweard Muybridge)  است فرد بعدی هرولد اگرتون (Harold Edgerton) ست که با فناوری که خلق کرده بود توانست لحظه‌ی برخود تیر به یک سیب و لحظه‌ای افتادن یک قطره شیر را عکس‌برداری کند. چیزی که فعلا در موشن‌کپچر امروزی نقش مهمی را ایفا می‌کند. درواقع عکس‌برداری لحظه‌ای نه تنها کارِ کارگردان را راحت‌تر می‌سازد بلکه نتیجه‌ی بهتری را نیز ارائه می‌دهد.

دیدگاه‌ها (0)

*
*