bazi-psn.ir

تکنولوژی HDR چیست؟

تکنولوژی-HDR-bazi-psn.ir

از پلی استیشن 5 گرفته تا تلفنی که در جیب شماست، پلتفرم‌های زیادی وجود دارند که از تکنولوژی HDR پشتیبانی می‌کنند و تعداد بیشتری نیز در راه هستند. صرف نظر از ویژگی‌ها، تقریباً هر تلویزیون 4K جدید دارای نوعی HDR است. این فناوری به تدریج راه خود را به مانیتورها‌ی رایانه، لپ‌تاپ‌ها در میان می‌گذارد. راهنمای ما در مورد اینکه تکنولوژی HDR چیست و چرا باید مراقب محتوای سازگار باشید، آمده است.

HDR مخفف چیست؟

High Dynamic Range، به تصویری اشاره دارد که کنتراست بیشتری را نشان می‌دهد. بنابراین مناطق تاریک تصویر، تیره‌تر و مناطق روشن، روشن‌تر به نظر می‌رسند. محدوده دینامیکی یک تصویر، کنتراست بین روشن‌ترین و تیره‎‌ترین رنگ‌ها است و تصاویر HDR کنتراست بسیار بیشتری نسبت به تصاویر معمولی دارند. افزایش کنتراست در واقع اثرات بزرگی بر دیگر قسمت‌های تصویر دارد. برای مثال، جزئیاتی را که می‌توانید در مناطق تاریک‌تر ببینید، افزایش می‌دهد. اکنون تکنولوژی HDR به تصاویر ثابت محدود نمی‌شود و تقریباً در هر صفحه نمایشی وجود دارد.

چه چیزی در مورد تکنولوژی HDR عالی است؟

با درخشندگی بیشتر، تصاویر و رنگ‌ها بسیار واقعی‌تر، ظریف‌تر و رساتر به نظر می‌رسند. همانطور که در بالا ذکر شد، بینش بیشتری نسبت به نواحی تاریک دریافت می‌کنید و کنتراست افزایش‌ یافته است. همچنین برای برجسته کردن بافت‌ها و اشیاء درست در سراسر تصویر، که می‌تواند تأثیر بسیار متحول کننده‌ای بر جزئیات و وضوح داشته باشد. اساساً تکنولوژی HDR باعث می‌شود همه چیز واقع بینانه‌تر، دراماتیک‌تر و ظریف‌تر به نظر برسد.

اما 4K چطور؟ آیا این نیز جزئیات بیشتری را اضافه نمی‌کند؟

بله، اما این یک نوع جزئیات متفاوت است. منظور از HDR افزایش تعداد پیکسل‌ها نیست، بلکه به دنبال بهبود هر پیکسلی است که وجود دارد. این بدان معنا است که، در حالی که 4K به طور کلی به اندازه صفحه نمایش بزرگ‌تر برای اثبات اثربخشی نیاز دارد، مزایای تکنولوژی HDR به وضوح در صفحه نمایش با هر اندازه قابل مشاهده است. اکنون 4K در کل طیف قیمت تلویزیون رایج است، اما برخی از مدل‌های مقرون‌به‌صرفه وجود دارند که از پشتیبانی فناوری hdr صرفنظر می‌کنند. زیرا این فناوری به این بستگی دارد که پنل نمایشگر بتواند به روشنایی خاصی برسد. اگر بیش از 400 پوند برای تلویزیون خرج می‌کنید، تقریباً می‌توانید انتظار داشته باشید که هر دو فناوری را دریافت کنید.

حتی در روزهای اولیه تکنولوژی HDR، برخی از تلویزیون‌ها و فیلم‌سازان متقاعد شده بودند که این می‌تواند یک معامله بزرگ‌تر از 4K باشد. هوارد لوک، معاون فناوری تولید استودیو والت دیزنی، به ورایتی گفت: در هالیوود احساسی وجود دارد و حتی در استودیو والت دیزنی، برای تغییر کامل بازار به یک قالب جدید، ما واقعاً به چیزی بیش از پیکسل نیاز داریم. افزودن محدوده دینامیکی و کنتراست بیشتر واقعاً تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

آیا جنبه‌های بدی برای فناوری hdr وجود دارد؟

فناوری-hdr-bazi-psn.ir

خوب، ویدیوی HDR به داده‌های بیشتری نسبت به ویدیوهای محدوده دینامیکی استاندارد نیاز دارد. هرچه بیشتر و بیشتر پخش می‌کنیم، می‌تواند بر هزینه‌های باند پهن تأثیر بگذارد. اگرچه نتفلیکس و موارد مشابه در حال حاضر کار بسیار خوبی برای بهینه‌سازی جریان‌ها انجام می‌دهند تا آن‌ها را تا حد امکان با پهنای باند سبک‌تر ارائه کنند. هرکسی که وقت خود را صرف مرور عکس‌های HDR در فلیکر کرده باشد، می‌داند که اغلب می‌توان از این افکت بیش از حد استفاده کرد و تصویری را ایجاد کرد که ظرافت را عوض می‌کند. این خطر وجود داشت که این عدم محدودیت می‌تواند ویدیوهای HDR را نیز تحت تأثیر قرار دهد. اما با توجه به اینکه مسترینگ عمدتاً در دست متخصصان بسیار با تجربه است، ثابت نشده است که چنین باشد.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که تنها به این دلیل که دو تلویزیون هر دو از تکنولوژی HDR پشتیبانی می‌کنند به این معنی نیست که هر دو دارای سطوح کنتراست یا محدوده دینامیکی یکسانی هستند. زیرا استانداردهای HDR حداقل الزاماتی را تعیین می‌کنند که سازندگان می‌توانند برای نتایج حتی بهتر از آن‌ها تجاوز کنند.

استانداردهای چندگانه فناوری hdr؟ آیا این جایی است که Dolby Vision وارد می‌شود؟

آیا متوجه شده‌اید که ما به جای «استاندارد HDR» گفتیم «استانداردهای HDR»؟ بله. رایج‌ترین استاندارد HDR در حال حاضر HDR10 نام دارد. این چیزی است که PS4 و PS4 Pro و همچنین Xbox One S از آن پشتیبانی می‌کنند و در تلویزیون‌های همه سازندگان بزرگ تعبیه شده است. در واقع، بخشی از مشخصات Ultra HD Premium را تشکیل می‌دهد. بنابراین اگر تلویزیون یا دستگاه دیگری با لوگوی بالا روی جعبه چاپ شده بخرید، از HDR10 پشتیبانی می‌کند. HDR10+ آخرین به‌روزرسانی استاندارد و یک پیشرفت عظیم از SDR قدیمی است.

اگرچه این فرمت نهایی تکنولوژِی HDR نیست. برای این کار باید به Dolby Vision نگاه کنید، که حتی به خروجی‌های روشن‌تر و طیف رنگ‌های گسترده‌تری نسبت به HDR10 نیاز دارد. همچنین به یک تراشه Dolby ثبت شده و هزینه صدور مجوز کمی نیاز دارد، بنابراین در حال حاضر بسیار رایج نیست. اگر یک تلویزیون Dolby Vision بخرید، مطمئناً از HDR10 نیز پشتیبانی می‌کند.

سایر فرمت‌های HDR چطور؟ خوب، Hybrid-Log Gamma یک فرمت استاندارد HDR است که توسط BBC و NHK ژاپن برای پخش تلویزیون زنده توسعه یافته است. Advanced HDR یک معامله مشابه با تمرکز بر ارتقاء محتوای SDR به HDR است. به طور خلاصه، شما واقعاً نیازی به نگرانی در مورد دو قالب آخر ندارید. فقط روی HDR10+ و Dolby Vision تمرکز کنید که اولین مورد تقریباً همه جا وجود دارد و دومی کمی افزایش می‌دهد اما پشتیبانی محدودتری دارد.

HDR-چیست؟-bazi-psn.ir

چگونه HDR تماشا کنم؟

برای تماشای محتوای HDR به یک صفحه نمایش سازگار نیاز دارید. پروژکتورها همچنین می‌توانند فناوری hdr را مدیریت کنند، اگرچه مانند مدل‌های SDR، قیمت بیشتری نسبت به تلویزیون‌های سطح بالا دارند. اما اگر بخواهید یک تصویر 120 اینچی به جای تصویر 55 اینچی داشته باشید، مشکلی نیست. سرویس‌های تلویزیون هوشمند داخلی در اینجا رایج نیستند، بنابراین اگر نمی‌خواهید یک کنسول یا پخش‌کننده بلوری را وصل کنید، یک جعبه رسانه پخش مانند Apple TV، Roku یا Amazon Fire Stick نیز می‌خواهید.

در حال حاضر بسیاری از مانیتورهای رایانه از تکنولوژی HDR پشتیبانی می‌کنند، اگرچه به روشنایی چشم‌گیر تلویزیون‌های صفحه‌نمایش بزرگ نمی‌رسند. مگر اینکه برای یکی از آن‌ها پول زیادی خرج کنید. شما همچنین به یک کارت گرافیک سازگار نیاز دارید. اما با توجه به اینکه این روزها حتی پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه از HDR پشتیبانی می‌کنند، هر چیزی که در چند سال گذشته خریداری شده است باید به خوبی با این فرمت بازی کند.

در نهایت، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های زیادی وجود دارند که از تکنولوژی HDR پشتیبانی می‌کنند. پنل‌های OLED با روشنایی بالا که در بسیاری از دستگاه‌های پرچمدار پیدا می‌کنید واقعاً می‌توانند عدالت را در مورد فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی با هدف نمایشگر بزرگ انجام دهند.

چه چیزی را می‌توانم در HDR تماشا کنم؟

به طور خلاصه چیزهای زیادی. بسیاری از نمایش‌های Netflix، Disney ،Apple TV و Prime Video را می‌توان در HDR10+ یا Dolby Vision پخش کرد. تقریباً تمام محتوای اصلی اکنون با HDR فیلم‌برداری می‌شود، از جمله Stranger Things، Reacher، The Mandalorian و Severance، و اکثر فیلم‌های جدید اضافه شده به هر سرویس نیز از این فرمت پشتیبانی می‌کنند. یوتیوب همچنین از فناوری hdr نیز پشتیبانی می‌کند.

سخن پایانی

بازی سومین راه برای تجربه تکنولوژی HDR است. اگر بخواهید بهترین کیفیت تصویر را داشته باشید، Blu-ray 4K همچنان راه اصلی برای تماشای فیلم است. زیرا فشرده سازی و پهنای باند اینترنت برای نگرانی ندارید. ایکس باکس سری ایکس و پلی استیشن 5 این دیسک‌ها را پخش می‌کنند یا می‌توانید به دنبال پخش کننده اختصاصی باشید.