bazi-psn.ir

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن ۵

-به-پلی-استیشن-5SSD-آموزش-اتصال-حافظه-bazi-psn.ir

نحوه اتصال و جدا کردن حافظه M.2 SSD به پلی استیشن ۵

ویدیوهایی که از قطعات داخلی کنسول PS5 منتشر شدند نشان می‌دادند که سونی برای افزایش حافظه SSD پلی استیشن ۵ یک اسلات M2 داخل دستگاه قرار داده تا کاربر بتواند به میزان دل‌خواه خود حافظه داخلی را افزایش دهد.

به دلیل سفارشی بودن حافظهSSD  پلی استیشن ۵، سرعت انتقال داده آن از اکثر حافظه‌های SSD  موجود در بازار بسیار بیش‌تر است و اضافه کردن یک حافظه با سرعت پایین‌تر روی عمل‌کرد کلی کنسول PS5 تاثیر منفی خواهد گذاشت.

PlayStation5-m.2-ssd-memory-bazi-psn.ir

معرفی اولین حافظه M.2 SSD برای کاربران بتای PS5

پس از معرفی شدن اولین حافظه M.2 SSD سازگار با پلی استیشن ۵ و فراهم شدن امکان استفاده از حافظه‌های M.2 SSD برای کاربران بتای PS5، اطلاعات بیشتری از حافظه‌های SSD پشتیبانی شده و نحوه قرار دادن آن‌ها در محل مخصوص درایو جانبی کنسول نسل نهمی سونی مننتشر شده است.

پیش از ارائه این اطلاعات، لازم به ذکر است که جزئیات منتشر شده حال حاضر، نحوه استفاده از حافظه‌های M.2 SSD در حالت بتا را پوشش می‌دهند و ممکن است برخی از آن‌ها پس از انتشار به روز رسانی نرم افزاری بعدی پلی استیشن ۵ و فعال شدن رسمی این قابلیت تغییر کنند.

پشتیبانی جدید M.2 SSD پلی استیشن ۵ هنوز در مرحله بتا است، سونی تأکید کرد که حتی برخی از SSDهایی که شرایط لازم را دارند، ممکن است روی PS5 قابل استفاده نباشند. به این ترتیب، وظیفه تولیدکنندگان درایوها این است تا به‌صورت جداگانه سازگاری محصولات خود با این کنسول را تأیید کنند.

حافظه M.2 SSD چیست؟

حافظه‌های M.2 SSD نوعی درایو‌ جامد پرسرعت است که کاربران پلی استیشن ۵ می‌توانند با استفاده از آن‌ حافظه داخلی کنسول خود را افزایش دهند. با توجه به سرعت بالای حافظه SSD داخلی مخصوص PS5 ، انتخاب مدل مناسب و پرسرعت برای قرار دادن در محل حافظه جانبی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این قابلیت برای کاربران بتای پلی استیشن ۵ فعال شده است و بهتر است پیش از اقدام برای خرید و نصب حافظه جانبی روی کنسول پلی استیشن ۵، از دریافت دعوت‌نامه رسمی از سوی سونی و پلی استیشن و فعال بودن محل قرار گیری حافظه جانبی PS5 خود مطمئن شوید.

چرا به حافظه M.2 SSD جانبی نیاز داریم؟

حافظه داخلی 667 گیگابایتی پلی استیشن ۵، با وجود سرعت انتقال داده بسیار بالا، حجم نسبتا کمی برای نصب و ذخیره بازی‌های حجیم نسل بعدی به کاربر ارائه می‌کند.

کمپانی سونی که از این موضوع مطلع بود، با قرار دادن محل نصب حافظه جانبی در قسمت داخلی پلی استیشن ۵، امکان اضافه کردن حافظه داخلی بیشتر را برای تمامی کاربران مهیا کرده است.

البته این محل نصب حافظه جانبی در ابتدای عرضه کنسول غیرفعال بود و به تازگی برای تعداد کمی از کاربران کنسول PS5 فعال شده است تا عملکرد آن در مورد آزمایش قرار بگیرد.

با استفاده از این حافظه M.2 SSD ، کاربران می‌توانند آزادانه بازی‌ها و فایل‌های دیگر خود را روی آن دانلود و ذخیره کنند و در صورت نیاز آن‌ها را به حافظه داخلی کنسول انتقال دهند.

چه مدل‌هایی از حافظه M.2 SSD توسط پلی استیشن ۵ پشتیبانی می‌شوند؟

یکی از دلایل اصلی غیرفعال بودن قابلیت اتصال حافظه SSD به پلی استیشن ۵ در هنگام عرضه کنسول، عدم وجود مدل‌های مناسب برای نصب روی این کنسول بود؛

زیرا تمامی مدل‌های موجود در بازار بسیار کندتر از حافظه SSD این کنسول بودند و در صورت نصب، باعث کند شدن عملکرد کلی این دستگاه می‌شدند. در حال حاضر کاربران نسخه بتا می‌توانند حافظه‌های M.2 SSD که با مشخصات زیر هم‌خوانی دارند را روی PS5 نصب و استفاده کنند:

هر SSD که بخواهد در محل مربوطه به حافظه‌ی داخلی PS5 اضافه شود، باید رابط PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD داشته باشد. کمترین حجم حافظه‌ی SSD مورد قبول دستگاه ۲۵۰ گیگابایت و بیشترین حجم حافظه‌ی SSD مورد قبول آن ۴ ترابایت خواهد بود.

همچنین SSDهایی که می‌خواهند در کنسول پلی استیشن ۵ نصب شوند، باید از حداقل سرعت انتقال داده‌ی ۵.۵ گیگابایت برخوردار باشند.

شما برای نصب آن‌ها به برداشتن یکی از صفحات پلاستیکی سفیدرنگ قرارگرفته در دو طرف کنسول PS5 احتیاج دارید. سپس از یک پیچ‌گوشتی ضربدری برای باز کردن محل نصب SSD اضافه بهره می‌برید.

شما با نصب SSDهای تاییدشده توسط سونی به این شکل می‌توانید عملا حافظه‌ی داخلی دستگاه خود را افزایش دهید؛ تا جای بیشتری برای نصب بازی‌های پلی استیشن ۵ و اجرای آن‌ها داشته باشید.

بخش سرگرمی کمپانی سونی مسئولیتی در قبال حافظه‌های M.2 SSD که با وجود قرار گرفتن در دسته بندی بالا، روی پلی استیشن 5 عملکرد مناسبی ارائه نمی‌دهند.

کاربران باید از اصالت و کیفیت M.2 SSD خریداری شده اطمینان حاصل کنند. این حافظه‌ها لزوما عملکرد مشابه حافظه SSD داخلی پلی استیشن 5 ارائه نمی‌کنند. حتی اگر سرعت خواندن اطلاعات حافظه جانبی بیش از 5500 مگابایت بر ثانیه باشد.

بسیاری از مدل‌های M.2 SSD از خنک کننده داخلی برخوردار نیستند و خنک‌ کننده‌های جداگانه موجود در بازار در اندازه‌های مختلف زیادی دارند.

چگونه حافظه M.2 SSD را به پلی استیشن ۵ متصل کنیم؟

توجه داشته باشید پس از نصب این حافظه و برای استفاده از آن، نیاز به فرمت کردن پلی استیشن ۵ خواهید داشت. لذا از نصب حافظه M.2 SSD که اطلاعات مهمی در آن دارید، خودداری کنید.

بهتر است پیش از نصب حافظه جانبی از خالی بودن حافظه داخلی آن اطمینان حاصل کنید.همچنین اگر کاربر بتای پلی استیشن ۵ نیستید و به قصد استفاده از حافظه M.2 SSD این حافظه را در محل نصب آن نصب کرده‌اید،

باید پیش از نصب آپدیت نرم افزاری رسمی کنسول برای پشتیبانی از حافظه جانبی ، حافظه M.2 SSD که پیش از عرضه آپدیت در محل آن قرار داده بودید را از کنسول جدا کنید.

کسانی که نسخه بتای بروزرسانی نرم‌افزای سونی را دریافت کرده‌اند،‌ برای افزایش حافظه‌ PS5  می‌توانند در کمتر از دو دقیقه M.2 SSD  را به کنسول خود متصل کنند.

m.2-ssd-bazi-psn.ir

در ابتدا دستگاه خود را در یک محیط با نوردهی مناسب قرار دهید و یک پیچ گوشتی چهار سو در اختیار داشته باشید.

 • برای اتصال M.2 SSD به پلی استیشن ۵ ، ابتدا مطمئن شوید که آن را از برق کشیده‌اید، سپس پنل‌های کناری این دستگاه را جدا کنید.
 • پس از جداسازی هر دو پنل، باید شکاف M.2 SSD را پیدا کنید. این شکاف در سمت چپ فن و در کنار درایو دیسک PS5 قرار دارد. در ادامه برای جدا کردن درپوش M.2 SSD باید با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ‌های اطراف آن را باز کنید.
 • پس از برداشتن درپوش، یک پیچ سیاه که سونی در بالای شکاف قرار دارد را باز کرده و بعد از اتصال M.2 SSD برای ثابت نگه داشتن درایو SSD خود استفاده کنید. (سونی استفاده از درایوهای مجهز به هیت‌ سینک را توصیه می‌کند؛ بنابراین اگر درایوهای نسل چهارم بدون آن را تهیه کرده‌اید، انواعی از هیت سینک وجود دارد که می‌توانید برای نصب روی SSDها خریداری کنید تا به خنک‌کنندها کمک کنند).
 • پس از اتصال M.2 SSD پیچ سیاهی که قبلا جدا کرده‌اید را در جای خود قرار داده و بپیچانید تا درایو ثابت بماند. سپس درپوش را روی شکاف قرار داده و به آرامی پانل‌های جانبی را به هر دو طرف متصل کنید. در ادامه سیم پاور را به برق وصل کرده و PS5 خود را روشن کنید.
 • اگر M.2 SSD شما سازگار نباشد، با هشداری از جانب پلی استیشن ۵ که در بالا تصویری از آن قرار داده شده مواجه می‌شوید که می‌گوید به یک درایو SSD نسل چهارم با حداقل 250 گیگابات فضای ذخیره‌سازی نیاز دارید. در غیر این صورت مراحل را ادامه داده و درایو SSD خود را برای استفاده در PS5 فرمت کنید.
 • حواستان جمع باشد اگر در این SSD اطلاعات مهمی دارید، آن‌ها را در محل دیگری ذخیره‌ کنید، زیرا بعد از فرمت تمام این اطلاعات حذف خواهند شد.
 • فرمت درایوهای Corsair Force MP600 (2TB) کمتر از 10 ثانیه طول می‌کشد. پس از اتمام روند فرمت، پلی استیشن ۵ از درایو تست سرعت گرفته و به شما هشدار می‌دهد که اگر مشکلی با بازی نصب شده بر روی M.2 SSD دارید، بلافاصله آن‌ها را به حافظه داخلی منتقل کنید.
 • پس از پایان تمامی مراحل می‌توانید بازی‌ها قبلی خود را به درایو M.2 SSD منتقل کرده و حتی بازی‌های جدید را مستقیماً روی آن ذخیره کنید.
 • در حین آزمایش، انتقال بازی Ratchet & Clank: Rift Apart از حافظه داخلی به درایو Corsair Force MP600 Pro (2TB) حدود 30 ثانیه طول کشید.

چگونه حافظه M.2 SSD را از پلی استیشن ۵ جدا کنیم؟

 • دستگاه را کاملا خاموش کنید (دکمه پلی استیشن روی دوال سنس را به مدت سه ثانیه نگه دارید) ؛ سپس تمامی کابل‌ها، دستگاه‌های متصل و پاور دستگاه را جدا کنید. اندکی صبر کنید تا دستگاه خنک شود.
 • کنسول را به صورت افقی روی یک سطح نرم قرار دهید و پایه آن را جدا کنید.
 • کنسول را به گونه‌ای که سوراخ پیچ زیرین دستگاه روبروی شما، لوگوی پلی استیشن در قسمت زیرین دستگاه و دکمه Power دستگاه در سمت چپ شما باشد، قرار دهید.
 • با قرار دادن کف دست خود نزدیک گوشه‌های بالایی صفحه پلاستیکی محافظ دستگاه و کشیدن آرام آن به سمت خودتان، آن‌ را از پلی استیشن ۵ جدا کنید. پس از جدا سازی این کاور، یک کاور مستطیل شکل دیگر روی محل نصب حافظه جانبی مشاهده می‌کنید که با یک پیچ در محل خود محکم شده است.
 • پیچ روی محافظ مستطیل شکل محل نصب حافظه جانبی را با پیچ گوشتی باز کنید و این کاور را بردارید.
 • پیچ‌های حافظه2 SSD را باز کنید.
 • به آرامی حافظه2 SSD خود را بلند کرده، با نگه داشتن لبه آن، این قطعه را به صورت مورب به سمت بالا بکشید.
 • پیچ‌های حافظه جانبی را دوباره در محل خود محکم کنید.
 • محافظ محل نصب حافظه جانبی را روی آن قرار داده و پیچ‌ آن را محکم کنید.
 • کاور پلاستیکی پلی استیشن ۵ را حدود دو سانتی متربالاتر از لبه بالایی کنسول قرار داده، با کشیدن آرام آن به سمت پایین در جای خود قرار دهید.

چگونه بازی و نرم افزار‌ها را روی حافظه M.2 SSD پلی استیشن ۵ نصب کنیم؟

 • برای دانلود مستقیم بازی‌های فروشگاه پلی استیشن روی حافظه2 SSD می‌توانید محل نصب را از مسیر زیر تغییر دهید:

Settings > Storage > Installation Location

انتقال دیتای بازی‌های نصب شده از روی حافظه دستگاه به حافظه M.2 SSD

می‌توانید با پیروی از دستورات زیر، نسبت به انتقال دیتای بازی‌های نصب شده از روی حافظه دستگاه به حافظه M.2 SSD اقدام کنید:

 • در صفحه اصلی به منو Game Library بروید.
 • دیتای مورد نظر را انتخاب کنید و دکمه Options روی دوال سنس را فشار دهید سپس گزینه Move Games and Apps را انتخاب کنید.

اگر به صورت همزمان از یک حافظه USB و یک حافظه M.2 SSD استفاده می‌کنید، می‌توانید با انتخاب گزینه Move to M.2 SSD Storage دیتای مورد نظر را به حافظه جانبی دستگاه منتقل کنید.

 • اگر میخواهید بازی یا نرم افزار دیگری را به به حافظه جانبی منتقل کنید ، آن را مشخص کرده و گزینه Move را انتخاب کنید.

از مسیر زیر میتوانید میزان حافظه جانبی خالی در دسترس را بررسی کنید:

Settings > Storage > M.2 SSD Storage

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*