bazi-psn.ir

چگونه از کنترلر DualSense روی PC استفاده کنیم؟

استفاده-کنیم؟-PC-روی-DualSense-چگونه-از-کنترلر-bazi-psn.ir

نحوه اتصال کنترلر دوال سنس روی رایانه شخصی

کنترلر DualSense جاذبه اصلی کنسول پلی استیشن ۵ محسوب می‌شود، . به لطف موتورهای هپتیک، تریگر‌های تطبیق پذیر و همچنین بازی‌های پلی استیشن ۵ که از تمام قابلیت های این کنترلر استفاده می‌کنند، این کنترلر به معنای واقعی کلمه احساس کنسول‌ نسل بعد را به دستان شما منتقل می‌کند.

کنترلر دوال سنس به راحتی بر روی رایانه شخصی قابل استفاده است، اما بیشتر بازی‌ها برای استفاده صد در صدی قابلیت‌های این کنترلر منحصر به فرد، طراحی نشده‌اند. و اکنون ، به لطف به روزرسانی Steam ، می توانید از آن برای انجام بازی های رایانه ای استفاده کنید.

How-to-connect-DualSense-control-on-PC-bazi-psn.ir

سازگاری رایانه های شخصی با کنترلر DualSense

سازگاری رایانه شخصی با کنترلرDualSense  هنوز کامل نیست. بسیاری از ویژگی ها ، از جمله بازخورد لمسی و محرک های سازگار ، برای استفاده در  بازی های رایانه ای قابل اجرا نیست. 

به این علت که سونی، یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا کنترلر دوال سنس با رایانه‌های شخصی سازگار نباشد، نداشتن یک درایور رسمی برای ویندوز 10 است. امری که ظاهرا در آینده نیز انجام نشده و کاربران برای استفاده کامل از ویژگی‌هایی مانند هپتیک فیدبک و همچنین Adaptive Triggers باید حتما کنترلر خود را به کنسول پلی استیشن 5 متصل کنند.

روش های اتصال کنترلر دوال سنس به رایانه شخصی

 • اتصال کنترلر DualSense با سیم

برای اتصال کنترلر به رایانه شخصی به کمک کابل USB، شما به یک کابل USB-C به USB-A یا اگر کامپیوتر شما دارای پورت USB  Type-C است، می‌توانید از یک کابل با دو سر مشابه استفاده کنید.

هنگامی که کنسول پلی استیشن ۵ را خریداری کردید، این کابل در جعبه موجود بوده ، اما اگر کنترلر DualSense را جداگانه خریداری کردید، باید یک کابل هم در کنار آن تهیه کنید.

 • اتصال کنترلر DualSense با بلوتوث

برای اتصال کنترلر DualSense به کمک بلوتوث، سیستم شما باید از بلوتوث پشتیبانی کند که در صورت پشتیبانی نشدن از این قابلیت می‌توانید با خرید یک دانگل ارزان‌قیمت بلوتوث ۲٫۰ و اتصال آن به رایانه شخصی خود این امر را محقق کنید.

برای کنترلر دوال سنس ،

 1. ابتدا به قسمت Settings ویندوز بروید و سپس گزینه Devices کلیک کنید.
 2. در پنجره باز شده، تب Bluetooth & other devices را انتخاب کنید.
 3. در منوی باز شده گزینه Add Bluetooth or other device را انتخاب کنید و در پنجره باز شده جدید، گزینه Bluetooth را انتخاب کنید.
 4. حال کامپیوتر شما شروع به جستجو دستگاه‌های در دسترس می‌کند.
  روی کنترلر دوال سنس، دکمه PS را به همراه دکمه Create را تا زمانی که LED های دور تاچ‌پد شروع به سریع چشمک زدن کنند، نگه دارید.
 5. طی چند ثانیه باید اسم Wireless controller به لیست دستگاه‌های بلوتوثی اطراف اضافه شود.
 6. برای هماهنگ شدن کنترلر و رایانه شخصی روی آن کلیک کنید. در صورتی که رایانه از شما درخواست کدی را برای اتصال کرد، کد ۰۰۰۰ را وارد کنید.

حالا کنترلر دوال سنس با درایور‌ ورودی‌ مخصوص به خود، در ویندوز قابل دسترس است. این درایور اختصاصی باعث می‌شود که بعضی از بازی‌ها دوال سنس را شناسایی کنند که می‌توان از کنترلر در آن‌ها استفاده کرد.

اما بسیاری از بازی‌های رایانه ای امروزی  بر اساس درایور Xinput مایکروسافت ساخته شده‌اند تا بتوانند از کنترلر‌های ایکس باکس پشتیبانی کنند که باعث شده کنترلر دوال سنس نسبت به کنترلر ایکس باکس، محدود شود. اما Steam می‌تواند به این دسته از افراد کمک کند.

تنظیم کنترلر DualSense در پلتفرم Steam  

پلتفرم Steam پشتیبانی اولیه از کنترلر دوال سنس را در نوامبر سال ۲۰۲۰ در نسخه بتای برنامه خود به قابلیت‌هایش افزود و تا به امروز این پشتیبانی را بهبود بخشیده است.

استفاده از پلتفرم Steam در رایانه های شخصی ، راحت‌ترین شیوه ممکن برای استفاده از کنترلر DualSense است؛ حتی اگر بخواهید از دوال سنس در بازی‌هایی که در پلتفرم Steam موجود نیستند استفاده کنید.

برای شروع،

 1. ابتدا کنترلر خود را با کمک بلوتوث یا کابل USB به کامپیوتر متصل کنید.
 2.  لانچر Steam را اجرا کرده و آن‌را به حالت Big Picture ببرید.
 3. حال باید کنترلر DualSense را شناسایی و به عنوان کنترلر پلی استیشن ۵ در لیست ببینید
 4.  Steam به صورت خودکار تنظیمات دکمه‌ها را به منظور شبیه سازی کنترلر ایکس باکس برای شما انجام ‌می‌دهد مثلا مثلث برابر با Y و مربع برابر با X و….

با استفاده از گزینه Calibrate می‌توانید میزان حساسیت Joystickها، اسم کنترلر، فعال یا غیرفعال کردن لرزش و میزان روشنایی و رنگ LED های دور تاچ‌پد را تنظیم کنید. 

اگر می‌خواهید کنترلر DualSense را شخصی‌سازی کنید، حتما گزینه PlayStation Configuration Support را علامت بزنید. با علامت زدن این گزینه، می‌توانید حین اجرای بازی‌های Steam، با فشار دادن دکمه PS روی کنترلر، صفحه تنظیمات کنترلر Steam را مشاهده کنید. برای یاد‌آوری، توجه داشته باشید که تنظیمات کنترلر در Steam فقط در حالت Big Picture در دسترس است.

در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات دکمه‌ها و چگونگی کار تاچ‌پد را تغییر دهید و اگر نیاز به نشانه گیری ژیروسکوپی دارید، ژیروسکوپ کنترلر را پیکربندی کنید. همچنین شما‌ می‌توانید با تنظیم چیدمان‌ها و ست‌‌های مختلف عملیات‌های دیگری را برای هر بخش از کنترلر در نظر گرفته و در حین بازی آن‌ها را فعال کنید.

چگونه از کنترلر DualSense برای بازی‌هایی که در Steam نیستند، استفاده کنیم؟

فروشگاه Steam قابلیتی دارد که به مخاطبان اجازه می‌دهد  بازی‌هایی که در Steam موجود نیستند را به مجموعه بازی‌های خود اضافه کرده و از پوشش Steam برای اجرای آن‌ها استفاده کنند. 

 1. منو Games را در صفحه اصلی باز کنید،
 2.  سپس گزینه روی Add a Non-Steam game to my library کلیک کرده تا یک لیست از برنامه‌های رایانه شما به نمایش گذاشته شود.
 3.  سپس بازی مورد نظر را انتخاب کنید.

در اکثر اوقات، شما می‌توانید بازی مورد نظرتان را اضافه کرد و با میانجی‌گری Steam ، از کنترلر دوال سنس استفاده کنید.

استفاده از برنامه DS4Windows

اگر ترجیح می‌دهید که بازی های خود ‌را، برای استفاده از کنترلر DualSense، به Steam اضافه نکنید، یک راه دیگر استفاده از نرم‌افزار  DS4Windows است که برای پشتیبانی از کنترل DualSense به روزرسانی شده

نحوه استفاده از نرم‌افزار DS4Windows  

ابتدا برنامه DS4Windows را اجرا کرده و سپس کنترلر دوال سنس را به سیستم خود متصل کنید. با اینکار باید قادر باشید که تنظیمات دکمه‌ها و نور LED را تغییر دهید و همچنین میزان شارژ کنترلر را در برنامه مشاهده کنید.

برنامه DS4Windows به شما این اجازه را می‌دهد تا از کنترلر DualSense در هر بازی که از کنترلر Xbox پشتیبانی‌ می‌کند، استفاده کنید.

قابلیت‌های کنترلر DualSense فقط در چند‌ بازی روی رایانه شخصی قابل اجرا ست

تنها بازی‌هایی که می‌توانند از قابلیت‌های پیشرفته این کنترلر استفاده کنند، منحصر به کنسول سونی می‌شوند. البته مشخص نیست که آیا بازی‌های رایانه‌های شخصی از تریگرهای انطباقی یا اسپیکرهای بسیار خوب دسته استفاده می‌کنند یا خیر.

اجباری نیست که از Steam برای استفاده از کنترلر دوال سنس، استفاده کنید. کنترلر دوال سنس برای اتصال به ویندزو از یک درایور عمومی DirectInput استفاده می‌کند که چند بازی کم‌وبیش از آن پشتیبانی‌ می‌کنند.

اما اکثر بازی‌های امروزی از درایور جدیدتر XInput مایکروسافت پشتیبانی می‌کنند، که کارایی Steam در اینجا به چشم می‌آید. با این حال، با اینکه کم‌تر از یک سال از عمر کنسول پلی‌ استیشن ۵ می گذرد، سازندگان بازی‌های رایانه های شخصی شروع به پشتیبانی از قابلیت‌های خاص کنترلر دوال سنس کرده‌اند. 

نسخه رایانه‌های شخصی بازی Metro Exodus پشتیبانی از کنترلر دوال سنس را در ماه می ۲۰۲۱  شروع کرد که می‌توان از بازخورد هپتیک و تریگر‌های تطبیق پذیر در آن استفاده کرد. بازی Assassin’s Creed Valhalla هم در حال حاضر از این قابلیت‌ها پشتیبانی می‌کند.

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*