bazi-psn.ir

مدل های مختلف پلی استیشن 5

مدل های مختلف پلی استیشن 5

تفاوت نسخه معمولی با نسخه دیجیتال پلی استیشن 5

سونی در مقایسه با مایکروسافت، رفتار محتاط ‌تری در قبال معرفی پلی استیشن 5 داشت. سونی اولین‌بار خرداد امسال رسما از ظاهر پلی استیشن 5 در دو مدل معمولی و دیجیتالی رونمایی کرد که تفاوت نسخه معمولی با نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 ، به پشتیبانی از دیسک‌های فیزیکی مربوط می‌شود و درحالی‌که خریداران مدل معمولی امکان تجربه بازی‌های فیزیکی را خواهند داشت، مدل دیجیتال فاقد این ویژگی خواهد بود و به همین دلیل قیمت پایین‌تری هم خواهد داشت

انتخاب بین این دو نسخه به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر فردی با توجه به شرایط خود، گزینه مناسبی را انتخاب می‌کند.

 

نسخه معمولی و نسخه دیجیتال پلی استیشن 5

این دو دستگاه از نظر مشخصات مشابه یکدیگر هستند. هر دو دارای SSD فوق سریع و گرافیک یکسان هستند. به طورکلی سه تفاوت اساسی میان این دو نسخه از PS5 وجود دارد.

دیسک درایو

اولین و اصلی‌ترین تفاوت نسخه معمولی با نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 ، درایو دیسک آن است. همانطور که از نام PS5 Digital Edition  مشخص است، این دستگاه فاقد دیسک خوان است که 100 درصد دیجیتالی ست؛ پس بازی‌های درون دیسک‌ها به هیچ وجه با این دستگاه سازگار نیست. برای نسخه دیجیتال، کاربران باید تمام بازی‌ها را به صورت آنلاین دریافت کرده یا از طریق انتقال داده بر روی حافظه آن، بازی‌ها را به صورت مستقیم نصب کنید.

طراحی

باوجود درگاه دیسک در یک نسخه و عدم وجود آن در نسخه دیگر، طراحی این دو نسخه متفاوت است. نسخه استاندارد (دارای دیسک‌خوان) دارای یک برآمدگی جزئی در یک سمت خود است. اما نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 طراحی متقارن و باریکتری دارد‌.

قیمت

نسخه دیجیتال ارزان‌تر از نسخه استاندارد است. مشخصات این دو دستگاه یکی است، اما از آنجاییکه نسخه دیجیتال فاقد یک قطعه سخت‌افزاری است که در نسخه استاندارد تعبیه شده، هزینه ساخت کمتری دارد.

مزایای نسخه معمولی پلی استیشن 5

اگر به خرید دیسک ‎های اوریجینال علاقه دارید، نسخه معمولی پلی استیشن 5 انتخاب بهتری برای شما است. و نیز اگر دیسک بازی‌های PS4 را در اختیار دارید و می‌خواهید که با به بازار آمدن PS5 ، کنسول خود را ارتقاء دهید، نسخه معمولی برای شما مناسب تر است.

همچنین شما از طریق آن می‌توانید دیسک‌های Ultra HD Blu-ray را نیز تماشا کنید. با توجه به سرعت اینترنت، شاید خرید دیسک بازی‌ها به جای دانلود آن کار راحت‌تری به نظر آیند. آن هم با در نظر گرفتن اینکه بازی‌ها در نسل آینده کنسول پلی استیشن حجم بسیاری بیشتری خواهند داشت.

مزایای نسخه دیجیتال  پلی استیشن 5

با خرید نسخه دیجیتال شما باید بازی‌ها را به صورت دیجیتال خریداری کنید. این نسخه احتمالاً چیزی در حدود 50 تا 100 دلار ارزان‌تر از نسخه استاندارد است.اگر کنسول PS4 دارید و بازی‌های شما نسخه دیجیتال است،شما می‌توانید این بازی‌ها را به نسخه دیجیتال  پلی استیشن 5 نیز منتقل کنید.

پس اگر سرعت اینترنت خوبی دارید و بازی‌ها را به صورت دیجیتال خریداری می‌کنید، نسخه دیجیتال P نسخه دیجیتال  پلی استیشن 5 انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. در کنار این موضوع، تقارن طراحی این کنسول هم برای شما جذاب‌تر خواهد بود.

نسخه معمولی پلی استیشن 5 انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و به شما امکان استفاده از هر دو نسخه فیزیکی و دیجیتال محتوا را می‌دهد. همان‌طور که در بالا هم گفتیم اگر دیسک بازی‌های  PS4 را در اختیار دارید و می‌خواهید که با به بازار آمدن PS5، کنسول خود را ارتقاء دهید، نسخه معمولی برای شما بهتر است.

همچنین با درنظرگرفتن سرعت اینترنت و خرید نسخه فیزیکی بازی‌ها، درگیر دانلودهای حجیم نخواهید شد.

فاکتور های مهم در خرید پلی استیشن 5

سرعت اینترنت

بازی‌ها در هر دو نسخه دیجیتال و معمولی نیاز به نصب شدن دارند، فایده داشتن دیسک بازی‌ها این است که نصب کردن یک بازی از روی دیسک سریع‌تر از دانلود کردن آن است. بازی‌ها در حال گسترش هستند و گرایش دنیای بازی‌سازی تا زمانی قابل توجه به همین شکل خواهد ماند. اگر شما دارای اینترنتی با سرعت مناسب هستید احتمالا خرید نسخه دیجیتال  پلی استیشن 5 انتخابی مناسب باشد.

 پهنای باند

سقف پهنای باند شرکت ارائه دهنده اینترنت شما نیز بسیار مهم است. تمام بازی‌ها احتمالا دارای پچ‌هایی خواهند بود که نصب آن‌ها الزامی است، پس احتمالا بهتر است به جای اینکه حجم خود را صرف دانلود خود بازی کنید دانلود این پچ‌ها را در اولویت قرار دهید. با توجه به حجم بالای بازی ها با دانلود بازی‌ ممکن است به سرعت پهنای باند شما را به انتها برساند، پس شاید در این حالت نسخه معمولی پلی استیشن 5 بهتر باشد.

معامله بازی‌ها و داشتن کپی‌های فیزیکی اهمیت می‌دهید؟

بازی‌های فیزیکی حجم زیادی اشغال می‌کنند و کاستی‌های خود را دارند، ولی فواید خاصی هم برای بازیکنان به همراه دارند. شاید مهم‌ترین مزیت خرید نسخه فیزیکی، تحسین‌برانگیزتر کردن مجموعه بازی‌های شما باشد، همچنین اگر قصد معامله و فروش بازی‌های استفاده‌شده خود را دارید تنها گزینه شما استفاده از کپی‌های فیزیکی است.

 دیسک بازی پلی استیشن

نسخه‌های فیزیکی معمولا قابل اعتمادترین روش برای مالکیت بازی خریداری شده هستند. کپی‌های دیجیتالی از لحاظ فنی تنها دسترسی به این بازی‌ها محسوب می‌شوند و شما با خرید این بازی‌ها مالک آن‌ها نخواهید شد. این بدین معنی است که اگر سونی به هر دلیلی قصد خاموش کردن سرورهای خود در آینده را داشته باشد، دیگر نمی‌توانید به بازی‌های خود دسترسی داشته باشید. البته احتمال چنین اتفاقی بسیار کم است. با خرید دیسک‌های فیزیکی مالک کپی‌ای از بازی خواهید شد که همیشه متعلق به شما خواهد بود. اما یکی از مشکلات بالقوه این نسل از کنسول‌ها این است که بسیاری از بازی‌ها برای اجرا شدن احتیاج به اتصال اینترنت دارند.

همچنین می‌توان با قرض دادن دیسک بازی، بازی‌های فیزیکی را با دوستان اشتراک گذاشت. در حالی که می‌توانید با استفاده از قابلیت Console Sharing سونی موقتا به دوستی اجازه دهید که یک بازی را اجرا کند، چنین کاری با قرض دادن کپی فیزیکی بازی به دوستانتان قابل قیاس نیست.

تماشای فیلم با فرمت بلوری 4K

با خرید نسخه معمولی پلی استیشن 5 میتوانید به تماشای فیلم با دیسک‌های بلوری بپردازید. از ویژگی پخش این دیسک‌ها در نسخه دیسکی کنسول PS5 بهره ببرند. تجربه فیلم‌های بلوری 4K با کیفیتی شبیه نزدیک به پلی استیشن 5 خرجی نزدیک به 200 دلار خواهد داشت، به همین دلیل این افراد می‌توانند با خرید نسخه فیزیکی با یک تیر دو نشان بزنند.

مجموعه بزرگی از بازی‌های پلی استیشن 4 را روی دیسک دارید؟

تمام بازی‌های پلی استیشن 4 با پلی استیشن 5 سازگارند و قابلیت Backward Compatible را دارند، در مواردی که دارای نسخه دیجیتالی بازی نیستید، برای اجرای آن باید دیسک بازی را وارد پلی استیشن ۵ کنید.پس مهم‌ترین دلیل برای انتخاب پلی استیشن 5 با درایو دیسک‌خوان این گزینه باشد.

سرویس PlayStation Plus Collection  

برای نسخه دیجیتال  پلی استیشن 5 سرویسPlayStation Plus Collection  موجود است، این سرویس دارای بسیاری از بازی‌های محبوب پلی استیشن 4 است و بازیکنان می‌توانند این بازی‌ها را دانلود کنند. این سرویس برای مشترکین PlayStation Plus در دسترس است و با وجود اینکه شامل تمام بازی‌های مجموعه فیزیکی شما نخواهد بود، احتمالا دارای بسیاری از عناوین محبوب پلی استیشن 4 است. در حال حاضر، مشخص نیست که سونی چه راه‌حلی برای کاربران نسخه دیجیتالی‌ای ارائه ‌می‌کند که قصد انتقال مجموعه بازی‌های پلی استیشن 4 دیسک‌خوان خود را به پلی استیشن 5 دارند.

کدام نسخه از پلی استیشن ۵ را بخریم ؟

نسخه معمولی و نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 ، هر دو گزینه‌های خوبی هستند،و کاملا سلیقه ای ست. اگر قصد دارید همه بازی‌های PS5 خود را از فروشگاه پلی‌استیشن و بصورت دیجیتال خریداری کنید، خرید نسخه دیجیتال منطقی‌تر است و ارزش صرفه‌جویی در هزینه و فضا را دارد.

اگر در نسخه قبلی کنسول‌های سونی معمولا از بازی‌های دیجیتالی استفاده می‌کردید، احتیاجی به خرید نسخه دیسک‌خوان پلی استیشن ۵ نیست. در واقع، اگر به دلایلی مانند سرعت اینترنت پایین یا علاقه به جعبه بازی‌های فیزیکی احتیاجی به درایو دیسک‌خوان ندارید، می‌توانید با خریدن نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 100دلار صرفه‌جویی کنید. احتمالا کنسول‌های جدید آخرین نسل از کنسول‌هایی باشند که از درایوهای دیسک‌خوان بهره می‌برند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*