bazi-psn.ir

راهنمای خرید پردازنده‌ های گیمینگ

راهنمای خرید پردازنده‌ های گیمینگ

پردازنده‌ گیمینگ

مهمترین قطعه برای داشتن تجربه‌ای روان از بازی‌های ویدویی، کارت گرافیک است؛ و دیگر قطعات صرفا به عنوان بازوهای کمکی این قطعه عمل می‌کنند. اما پردازنده‌ هم باید بتواند از پس قدرت گرافیک برآمده و آن را به خوبی پشتیبانی کند. در حقیقت CPU ضعیف می‌تواند به عنوان عامل تضعیف کننده قدرت سیستم شما عمل کرده و جلوی داشتن تجربه‌ای خوب را بگیرد.

هنگامی که می‌خواهید برای خرید کامپیوتر گیمینگ اقدام کنید، پردازنده‌ گیمینگ از اهمیت خاصی برخوردار است. شما با توجه به بودجه خود نسبت به خرید سخت‌افزارها تصمیم می‌گیرید تا چگونه بتوانید بهترین عملکرد سیستمی را داشته باشید.

برای انتخاب مادربرد، شما باید نوع تراشه و سوکت پردازنده و این مسئله که قرار است از یک پردازنده Intel استفاده کنید یا AMD را بدانید. همچنین مادربردی که انتخاب می‌کنید، تعیین کننده تعداد اسلات های PCle شماست، اما توانایی استفاده از NVMe storage و نوع RAM شما به پردازنده ای که انتخاب می‌کنید برمی‌گردد.

CPU-bazi-psn.ir

اصطلاحات

سرعت کلاک پردازنده

سرعت کلاک پردازنده معیاری برای نشان دادن سرعت پردازش است و با واحد گیگاهرتز (Ghz)‌ اندازه گیری می‌شود.

سرعت بیشتر کلاک پردازنده باعث قدرت بیشتر میشود ؛ در حقیقت با افزایش کلاک پردازنده، سرعت پردازشی تمامی هسته‌های پردازنده افزایش پیدا می‌کند که این موضوع به مصرف برق بیشتر و تولید قدرت بیشتر منتهی می‌شود.

برای پردازنده‌ گیمینگ سرعت کلاک بسیار مهم است: هرچه سرعت کلاک پردازنده‌ها بیشتر باشد، به این معنی است که عملکرد آن هنگام بازی یا اجرای برنامه‌های سنگین بهتر خواهد بود. اگرچه داشتن هسته‌های بیشتر می‌تواند در اجرای سریع‌تر برنامه‌ها کمک کند، اما در نهایت این سرعت کلاک است که تعیین‌کننده عملکرد آن پردازنده در حالت کلی است.

Thread

تکنولوژی Hyper Threading، قدرت پردازنده‌ها را با ساخت رشته‌های پردازشی مجازی افزایش داده است. . در هنگام انجام پردازش‌های سنگین، سیستم عامل به صورت خودکار و هوشمند، وظایف را بین هسته‌ها و رشته‌های مختلف تقسیم می‌کند تا فشار روی پردازنده مرکزی افزایش پیدا نکند.

مثلا یک پردازنده معمولی Core i5 ، چهار هسته پردازشی واقعی داشته و می‌تواند تا ۸ رشته مجازی را تشکیل دهد

لیتوگرافی

پردازنده‌ها از میلیاردها ترانزیستور بسیار کوچک ساخته شده اند که در یک فضای ابررسانا (سیلیکون)‌غوطه‌ور اند.به دلیل محدود بودن سیستم خنک کنندگی پردازنده، توانایی افزایش اندازه فیزیکی پردازنده وجود ندارد پس مهندسین با کوچک‌کردن ترانزیستورها در اندازه‌ای ثابت، تعداد بیشتری از ترانزیستور‌ها را جای دادند و که باعث حفظ گرما و مصرف انرژی کنونی میشود که بتوان قدرت پردازشی بیشتری را به دست آورد.

برای مثال پردازنده‌های نسل ۱۰ اینتل و Ryzen شرکت AMD از لیتوگرافی ۷ نانومتری بهره می‌برند. این موضوع به این معنی است که هر کدام از ترانزیستور‌های این پردازنده‌ها با اندازه ۷ نانومتر ساخته شده‌اند.

از نظر تئوری، نهایت میزان کاهش اندازه ترانزیستور، چیزی در حدود ۳ نانومتر خواهد بود و پس از این مقدار، ترانزیستور‌ها نمی‌توانند عملکرد درستی داشته باشند و به دلیل کوچکی بیش از اندازه، بسیار ناپایدار خواهند بود.

برای خرید پردازنده‌ گیمینگ دقت داشته باشید که هر چه پردازنده‌های نسل جدیدتر را خریداری کنید، از تکنولوژی جدیدتری بهره خواهید برد. همچنین لیتوگرافی پردازنده‌های جدیدتر، مسلما نسبت به نسل‌های گذشته کاهش داشته است.

Cache

حافظه‌ای پر سرعت در داخل پردازنده که در آن، کد‌های پردازشی پرتکرار ذخیره می‌شود تعبیه شده است. این مقدار حجم کمی دارد و در داخل مجموعه CPU تعبیه شده است، پردازنده به آن دسترسی مداوم داشته و نیازی به بازخوانی دستورات پرتکرار از روی حافظه دستگاه ندارد.

 با این ترفند، میزان سرعت عملیات پرتکرار افزایشی انفجاری را تجربه می‌کند. هرچقدر مقدار Cache بیشتر باشد، سرعت پردازنده بیشتر است.

Heat Sink 

برای خنک کردن پردازنده، تمام شرکت‌ها از یک سطح مسطح آلومینیومی استفاده می‌کنند. این سطح آلومینیوم از یک سو به خنک کننده و از سوی دیگر به پردازنده متصل می‌شود. وظیفه آن نیز دریافت گرما از پردازنده و تحویل آن به سیستم خنک کننده است.

سوکت‌های LGA، PGA و BGA چیست؟

شرکت‌های اینتل و AMD راه‌های متفاوتی را برای اتصال پردازنده خود به مادربرد به کار میبرند.

سوکت‌ LGA

شرکت اینتل از پتلفرم LGA Land Grid Array)) استفاده می‌کند. در این حالت، پین‌های اتصال روی مادربرد قرار گرفته‌اند و پردازنده روی آن‌ها سوار می‌شود.

سوکت‌ PGA

 شرکت AMD در پردازنده‌های خود از سیستم PGA (Pin Grid Array)استفاده می‌کند. در این مدل از چینش، پین‌های اتصالی روی پردازنده قرار گرفته‌اند و کل مجموعه روی مادربرد سوار می‌شود.

سوکت‌ BGA

BGA ) Ball Grid Array) ، حالتی که پردازنده به صورت غیرقابل جداسازی روی مادربرد قرار گرفته است. از این حالت تنها در لپ‌تاپ ها و تبلت‌ها استفاده می‌شود.

TDP

TDP( (Thermal Design Power به بالاترین میزان دمای تولیدی پردازنده اشاره دارد.این میزان، حداکثر میزان دمایی است که سیستم خنک کننده توانایی مقابله با آن را دارد. از آن‌جایی که تولید گرما نتیجه تولید قدرت پردازشی است، از این معیار برای سنجش قدرت هرکدام از بخش‌های PC نیز استفاده می‌شود.

دلیل اصلی اهمیت این معیار، به انتخاب خنک کننده درست و بررسی میزان قدرت پردازنده باز می‌گردد. با دانستن مقدار TDP پردازنده، نه تنها می‌توان میزان قدرت پردازشی آن را بررسی کرد، بلکه می‌توان یک خنک کننده مناسب را نیز برای آن انتخاب کرد.

مادربرد

در انتخاب مادربرد دو مسئله اهمیت زیادی دارد.

1.اورکلاک پردازنده

فرایندی که در طی آن، با اضافه کردن میزان ناچیزی جریان برق به پردازنده، قدرت و میزان کلاک آن را افزایش دهید، اورکلاک گفته می‌شود.

*اورکلاک کردن اجباری نیست

برای بسیاری از افراد، ۲ میلیون تا ۳ میلیون تومان هزینه بیشتر، برای خرید پردازنده‌ گیمینگ بهتر، خیلی منطقی‌تر از آن است که بخواهند وقت زیادی برای خرید تجهیزات جانبی مانند خنک‌کننده هدر بدهند تا در نهایت بتوانند سیستم خود را کمی قوی‌تر کنند.

آیا پردازنده شما توانایی اورکلاک شدن را دارد ؟

‌ این عملیات وابستگی زیادی به عملکرد سیستم خنک کننده پردازنده دارد، پس بهتر است برای این منظور از خنک کننده‌های آبی استفاده کنید.

2.اندازه پردازنده

شما باید از بین سه سایز ATX , MATX و ITX انتخاب کنید.( ATX بزرگترین نوع مادربرد و ITX کوچک‌ترین سایز مادربرد است)

با کوچک‌شدن مادربرد، اسلات‌های مربوط به PCI و RAM کاهش پیدا می یابد و همین موضوع به کمتر شدن قیمت‌تمام شده مادربرد منجر می‌شود.

-برای پردازنده‌های اینتلی، می‌توانید مادربردهای سری K و Z را از برند های مختلف را انتخاب کنید. (برای مثال Z390).

-برای پردازنده‌های AMD، مادربرد های سری B و X شرکت‌های مختلف، با توجه به نیاز قابل انتخاب هستند. (برای مثال B460

توجه داشته باشید که

سخت‌افزارهای متناسب با یکدیگر را خریداری کنید

یکی از مهمترین موارد برای خرید CPU این است که نباید عملکرد یک پردازنده سریع و قدرتمند را با یک فضای ذخیره‌ساز، کارت گرافیک یا RAM ضعیف و ناکارآمد، تحت تاثیر قرار داد.

سخت‌افزارهای متناسب با یکدیگر را خریداری کنید: سخت‌افزارها باید متناسب با یکدیگر (نه یکی قوی و دیگری ضعیف) باشند تا کل سیستم تعادل خوبی داشته باشد.

انتخاب بین Intel و AMD

نبرد میان دو شرکت اینتل (Intel) و ای ام دی (AMD) در چند سال اخیر به اوج خود رسیده و این دو شرکت سعی می‌کنند با تولید و عرضه پردازنده‌های موثرتر و سریع‌تر، حریف خود را شکست دهند.

پس از این که شرکت اینتل برای سال‌های طولانی، بازار پردازنده‌ مرکزی را به صورت انحصاری به نام خود زده بود.شرکت AMD چند سالی است که با تولید پردازنده‌های موثر و البته ارزان قیمت‌، گوی رقابت را از اینتل ربوده است.

اینتل هنوز هم پردازنده‌های فوق‌العاده‌ای را تولید می‌کند اما AMD در این روزها با مدل‌های کارآمد و ارزان قیمت خود، صدرنشین بازار است. با این حال، توجه داشته باشید که انتخاب بین اینتل و AMD در نهایت به شما بستگی دارد.

 

 

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*