bazi-psn.ir

تاریخچه بازی های رایانه ای در جهان

بازی های رایانه ای تاریخچه

بازی های رایانه ای

بازی های رایانه ای یا ویدیویی نوعی سرگرمی تعاملی است که توسط یک دستگاه الکترونیکی ( کنسول ) مجهز به پردازشگر یا میکرو کنترلر انجام می‌شود. بازی‌ها حاصل تلاش و ایده‌های خلاقانه مخترعین و تولیدکنندگان آنهاست.صنعت بازی های ریانه ای  بسیار جذاب و پر درآمد است و در سال‌ های متمادی فعالیت و حیات خود همواره محلی برای بروز و ظهور ایده و طرح‌های جذاب و شگفت‌انگیز بوده‌است. از بازی‌های ساده‌ای که تنها با چند مکعب طراحی شده‌بودند تا بازی‌های بسیار جذاب و پرتحرک امروزی مانند افسانه گرلت و مامور زمان همگی برای کودکان و نوجوانان عصر خود جذابیت و تاثیرگذاری داشته‌اند.

 

اولین ایده بازی های رایانه ای

در سال ۱۹۴۹ میلادی ساخت یک برنامه تلویزیونی به مهندس جوان آقای رالف با‌ئر (Rulph Baer)  واگذار شد. رالف در نظر داشت یک برنامه خاص را طراحی کند کاری نوظهور ارائه دهد و به وسیله بازی برنامه‌اش را اجرا کند مدیر او فکرش را تأیید نکرد و طرح او اجرا نشد.
زمانی که رالف بائر طرح خویش را عرضه کرد، نمی‌دانست که بنیان‌گذار صنعت نوینی در جهان شده که امروزه بعد از گذشت نیم قرن تبدیل به صنعت با شکوه و سودآوری شده‌است.
در سال ۱۹۵۲ میلادی الف راسل دالگلاس (A.S.Douglas)، دانشجوی دکترای دانشگاه کمبریج تز خویش را درباره تأثیر متقابل انسان رایانه نوشت و اولین بازی گرافیکی رایانه‌ای را به همراه دو همکلاسی دیگر خود طراحی کرد. اما اولین بازی واقعی رایانه‌ای در سال ۱۹۶۱ میلادی به نام جنگ ستارگان (Spacewar) نوشته شد.

تاریخچه بازی های رایانه ای

در ادامه می توانید تاریخچه بازی های رایانه ای از زمان تولد تا امروز در جهان را مشاهده کنید.

game-bazi-psn.ir

تاریخچه بازی های رایانه ای در جهان

در سال 1958  آزمایش معروف ویلیام هیگین بوتام با نام “Tennis For Two” در آزمایشگاههای Brookhaven به نمایش در آمد.در این آزمایش میشد کنترل صفحه ی نمایش را برای بازی کردن به عهده گرفت، هر چند که تا به امروز بسیاری بر این عقیده اند که این آزمایش یک بازی واقعی نبوده است.

بازی SpaceWar

در سال 1961 نسخه ی نهایی بازی SpaceWar! در دانشگاه MIT نوشته شد که بعدها این بازی تبدیل به ایده ی اولیه ی نولان بوشنل برای ساخت بازی Computer  Space در سال 1971 میشد.

در سال 1966 Ralph Baer یک مقاله ی چهارصفحه ایی با موضوع چطور میتوان بازیهای تعاملی را بر روی دستگاههای تلویزیون اجرا کرد نوشت.

در سال 1971 اولین دستگاه ژتونی بازی های رایانه ای با بازی معروف Computer Space که توسط نولان بوشنل نوشته شده بود ساخته شد.

شروع اصلی صنعت بازی

سال 1972 شروع اصلی صنعت بازی بود .کنسول ساخته شده توسط Ralph Baer با نام Magnavox Odyssey عرضه شد.بازی معروف PONG که توسط بوشنل نوشته شده بود برای اولین بار بر روی دستگاههای Arcade عرضه شد و تبدیل به اولین بازی پرفروش تاریخ شد.

صنعت بازی های Arcade

سال 1973 صنعت بازیهای Arcade شروع به اوج گرفتن کرد و شرکتهایی نظیر Chicago Coin , Midway , Ramtek , Taito , Allied Leisure  و Kee Games  (که بطور مخفیانه توسط Atari خریداری شده بود شروع به فعالیت کرد.

بازی Tank

سال 1974 بازی Tank از شرکت Kee Games اولین بازی ایی بود که اقدام به ذخیره ی اطلاعات گرافیکی بازی بر روی ROM کرد.بازی TV Basketball هم اولین بازی Arcade ایی است که از اشکال شبیه به انسان به جای مربعها و یا ماشینها برای نشان دادن افراد درون صحنه استفاده میکرد.

بازی Gun Fight

در سال 1975 بازی Gun Fight ساخته شده توسط شرکت Midway اولین بازی ایی بود که از یک میکروپروسسور استفاده کرد.بازی Steeplchase از شرکت Atari اولین بازی 6 نفره و بازی Indy 800 اولین بازی 8 نفره از شرکت Kee Games که همراه با 8 فرمان و گاز برای بازیبازها طراحی شده بود (این بازی همچنین از یک CRT رنگی نیز استفاده میکرد)

چیپ AY-3-8500

سال 1976 چیپ AY-3-8500 از شرکت General Instruments عرضه شد که تمامی مدارهای منطقی لازم را برای بازی های رایانه ای داشت.بازی FairChild به عنوان اولین بازی مبتنی بر کارتریج عرضه میشد.بازی Night Driver شرکت Atari هم اولین بازی ایی است که دید اول شخص را شبیه سازی میکند هر چند که یک دید واقعی سه بعدی نداشت.بازی Breakout شرکت Atari عرضه میشود.

اولین شکست صنعت بازی

در سال  1977 اولین سقوط و شکست صنعت بازی در این سال به وقوع پیوست و بسیاری از شرکتها از دور رقابت و صنعت خارج شدند.کنسول VCS شرکت آتاری عرضه شد (که بعدها اسمش به Atari 2600 تغییر پیدا کرد). در کشور ژاپن شرکت Nintendo اولین بازی کامپیوتری رنگیش را با نام Color TV Game 6 عرضه میکرد.بازی Arcade  شرکت Kee Games با نام Super Bug اولین حرکت Scrolling چهار جهته را معرفی میکند.

بازی Space Invaders

سال 1978 بازی معروف Space Invaders عرضه شد و تبدیل به ایده ی اولیه ی بسیاری از بازیهای شوتر Vertical شد.بازی Arcade شرکت آتاری با نام Football حرکت Scrolling دو جهته را معرفی میکرد.

اولین بازی مبارزه ای

در سال 1979 شرکت VectorBeam بازی Warrior را عرضه کرد که اولین بازی مبارزه ایی تک به تک محسوب میشد.بازیهای شرکت آتاری که هر دو از گرافیک برداری استفاده میکردند با نامهای Asteroids و Lunar Lander عرضه میشدند.بازی Galaxian از شرکت Namco اولین بازی ایی است که کاملا از سیستم رنگی  RGB استفاده میکند.بازی بسیار معروف Puck-Man که بعدها به Pac-Man تغییر نام یافت در ژاپن عرضه میشد.

اولین سیستم سه بعدی

سال 1980 بازی Pac-Man در آمریکای شمالی بهمراه بازیهای تاثیرگذار دیگری همچون Battlezone و Defender عرضه میشدند.بازی Battlezone از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که سیستم سه بعدی واقعی را در یک بازی پیاده سازی میکرد.بازی Ultima تبدیل به اولین بازی کنسولهای خانگی میشد که از Scrolling چهارطرفه بهره میبرد.بازی StarFighter  اولین بازی ایی است که در داخل یک دستگاه مثل هواپیما قابل بازی بود و همچنین از یک سیستم امتیازدهی برای بازیبازها استفاده میکرد.

سال 1981 بازی Doneky Kong از شرکت Nintendo و همچنین بازی Tempest از آتاری عرضه شد.سود بازیهای Arcade در ایالات متحده به 5 میلیارد دلار میرسد.

تبلیغ در تلویزیون

در سال 1982 بازی Q*bert از  شرکت Gottlieb عرضه شد.بازی Arcade شرکت Sega با نام Zaxxon اولین بازی ایی بود که در تلویزیون بصورت تجاری تبلیغ میشد.در ادامه ی همین سال سود بازیهای Arcade شروع به سقوط کردن میکنند و به نظر میرسد که اینبار سقوط و شکستی بزرگتر از سال 1977 در انتظار  صنعت بازی است.

سقوط دوم صنعت بازی

در سال 1983 با سقوط دوم صنعت بازی باعث تاثیر بر سیستم بازی های کنسول های خانگی شد.کنسول خانگی شرکت نینتندو با نام Famicom عرضه شدند.بازی I Robot از شرکت آتاری اولین بازی ایی است که از سیستم گرافیکی Raster استفاده میکند و همچنین از چند ضلعیهای برای نشان دادن مدلهای سه بعدی بازی استفاده میکند.بازی برداری آتاری با نام Star Wars عرضه میشود.

در سال 1984 سقوط و شکست صنعت بازی همچنان ادامه دارد.شرکت RDI کنسول خانگی Halcyon را عرضه میکند که از دیسکهای لیزری بر خلاف کارتریج های رایج آن زمان استفاده میکند.

کنسول NES

سال 1985 نینتندو نسخه ی جدیدی از کنسول Famicom ش را با نام Nintendo Entertainment System (NES) در آمریکا عرضه میکند.موفقیت این کنسول باعث خاتمه یافتن “شکست و سقوط بازیهای ویدئویی” میشود.از طرفی نینتندو بازی Super Mario Bros را طراحی میکند که تبدیل به یکی از پرفروشترین بازی های رایانه ای تمام تاریخ میشود.Alex Pajitnov بازی Tetris را طراحی میکند.

سال 1986 بازی Legend of Zelda برای Famicom عرضه شد که اولین بازی در سری بسیار طولانی Zelda محسوب میشد.بازیهای Bubble Bobble و Arkanoid از شرکت Taito بر روی سیستمهای Arcade عرضه میشدند.و شرکت Sega کنسول Sega Master System (SMS) را عرضه کرد.

اولین بازی 16 بیتی

سال 1987 بازی The Manhole از شرکت Cyan اولین بازی کامپیوتری است که بر روی CD-ROM عرضه میشود.اولین بازی 16 بیتی با نام Yokai Douchuuki در کشور ژاپن عرضه میشود.اولین بازی ماجراجویی بهمراه سیستم Point & Click با نام Maniac Mansion توسط شرکت Lucas Arts عرضه میشود.شرکت Incentive Software بازی Driller را که اولین بازی با گرافیک شگفت انگیز در صنعت بازیها بود عرضه میکند.بازی Double Dragon از شرکت Taito عرضه میشود.

اولین بازی 32 بیتی

سال 1989 بازی Assault از شرکت Namco عرضه شد.بازی NARC از شرکت Williams اولین بازی ایی بود که از یک پردازنده ی  32 بیتی استفاده میکرد.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 2  را نیز عرضه کرد.

آتاری

آتاری بازیهای Arcade یی با نامهای Hard Drivin’ و S.T.U.N Runner را عرضه میکند.بازی Exterminator از شرکت Gottlieb اولین بازی ایی میشود که از تصاویر تماما دیجیتالی شده برای صحنه های Background بازی استفاده میکند.دو کنسول دستی توسط شرکتهای نینتندو (Game Boy) و آتاری (Lynx) عرضه میشوند.کنسول Sega Genesis معرفی میشود.

سال 1990 شرکت Maxis بازی Sim City ساخته ی Will Wright را عرضه میکند که اولین بازی در سری طولانی Sim محسوب میشد.شرکت نینتندو بازی Super Mario Bros 3 و دستگاه Game Gear توسط سگا در ژاپن عرضه شد.بازی Final Fantasy توسط شرکت Square Soft در آمریکای شمالی عرضه میشد.

کنسول SNES

سال 1991 نینتندو کنسول Super Nintendo Entertainment System (SNES) ( میکروی ) را در آمریکای شمالی عرضه کرد. شرکت Capcom بازی Street Fighter II  را عرضه میکرد.سگا اولین نسخه ی بازی Sonic the Hedgehog را عرضه کرد و از شخصیت Sonic به عنوان نماد خودش استفاده کرد.شرکت الکترونیکی  Philips دستگاه CDi و یا Compact Disk Interactive را عرضه میکند که از دیسکهای فشرده استفاده میکردند.

بازی رانندگی سه بعدی

سال 1992 بازی Mortal Kombat از شرکت Midway و بازی 7th Guest از شرکت Virgin Games تبدیل به پرفروشترین بازی کامپیوتری در آن زمان شد. سگا بازی Virtua Racing را که یک بازی رانندگی سه بعدی بود عرضه میکرد.

اولین بازی اول شخص رسمی سه بعدی

شرکت id Software با مدیریت جان کارمک بازی Wolfenstein 3D را عرضه میکند که اولین بازی اول شخص رسمی سه بعدی در تاریخ بازیهای ویدئویی است.شرکت Virtuality بازی Dactyl Nightmare را که یک بازی Arcade بهمراه دستگاههای شبیه سازی مجاری (VR) بودند را عرضه میکند.

پر فروش ترین بازی رایانه ای

سال 1993 بازی شرکت Cyan با نام Myst عرضه شده و تبدیل به پر فروش ترین بازی رایانه ای تا سال 2002 میشد.شرکت id Software بازی Doom را عرضه میکرد.سگا بازی Virtua Fighter که یک بازی مبارزه ایی سه بعدی و سیستمهای خانگی جدیدی از جمله LaserActive CLD-A100 از شرکت Pioneer و Jaguar از شرکت آتاری عرضه میشدند.

عرضه Playstation

سال 1994 نینتندو بازی Donkey Kong Country را برای سیستمهای خانگی عرضه کرد. کنسول های Sega Saturn و Sony Playstation در ژاپن عرضه شدند.شرکت Blizzard  بازی استراتژی همزمان Warcraft  و شرکت سگا بازی Daytona USA را برای سیستمهای Arcade عرضه کرد که یک بازی رانندگی با تکنولوژی Texture Mapping عرضه میکرد.کنسول خانگی Neo.Geo از شرکت SNK پدیدار شد.

سال 1995 کنسولهای Sony Playstation و Sega Saturn در آمریکای شمالی عرضه شدند .شرکت نینتندو بازی Donkey Kong Country 2 : Diddy’s Kong Quest  و شرکت Blizzard قسمت دوم بازی Warcraft را عرضه میکرد.

سال 1996 کنسول Nintendo 64 در ژاپن و آمریکای شمالی عرضه شد.نینتندو همچنین کنسول دستی خاصی را با نام Virtual Boy عرضه میکرد که دارای دو صفحه ی مختص برای هر کدام از چشمها بود و نگاه کردن هر چشم به این صفحه های جدا باعث تفاوت رنگی صفحه و ایجاد تصاویر سه بعدی درون چشم میشد.موسسه ی تکنولوژی DigiPen تبدیل به اولین موسسه ی  آموزش ساخت بازی های رایانه ای شد.

سال 1997 کنسول Nintendo64 در اروپا و استرالیا عرضه شد. شرکتهای فیلمسازی DreamWorks و Universal به همراه شرکت Sega اولین Arcade با نام GameWorks را در ایالت سیاتل برپا میکردند.بازی Tamogotchi از شرکت Bandai عرضه میشد.قسمت دوم بازی Myst با نام Riven از شرکت Cyan عرضه شد. سگا بازی Top Skater را که یک بازی Arcade با یک Interface اسکیت بود و نینتندو  بازی Mario Kart 64 را عرضه کرد.بازی Ultima Online به عنوان اولین بازی MMORPG شروع به کار میکند.

سال 1998 شرکت Konami اولین نسخه ی بازی Dance Dance Revolution را بهمراه اولین نسخه های بازیهای Beatmania و GuitarFreaks عرضه کرد. کنسول دستی جدید نیتندو با نام Gameboy Color عرضه میشد. شرکت Sierra Studios بازی Half-Life و شرکت SNK کنسول دستی  Neo.Geo Pocket را معرفی و عرضه میکرد.شرکت Rockstar Games بازی Grand Theft Auto را معرفی کرد.

اولین فستیوال بازی های رایانه ای

سال 1999 کنسول DreamCast شرکت سگا عرضه شد.بازی Everquest به عنوان دومین MMORPG رسمی کار خود را آغاز کرد.نینتندو بازی Donkey Kong 64 را عرضه میکند. کنفرانس ساخت بازیها، اولین فستیوال بازیهای مستقل را برگزار کرد. بازی Tony Hawk’s Pro Skater عرضه شد و بازی MMORPG با نام Asheron’s Call  شروع به کار کرد.

کنسول Playstation 2

سال 2000 کنسول Sony Playstation 2 معرفی شد.نینتندو به فروش صد میلیونی GameBoy دست پیدا کرد.بازی The Sims از شرکت Maxis عرضه شد. شرکت پست ایالات متحده مهر مخصوصی برای بازیهای ویدئویی را معرفی کرد.

کنسول Xbox

سال 2001 کنسولهای Xbox از شرکت مایکروسافت و GameCube از شرکت نینتندو معرفی میشوند.شرکت Midway با صنعت بازیهای Arcade خداحافظی میکند.بازی Halo : Combat Evolved از شرکت Bungie معرفی میشود. Sega به طور رسمی اعلام میکند که دیگر قصد ساخت کنسولهای بازی را ندارد.

در سال 2002 بازی The Sims پس از 2 سال با جلو زدن از بازی Myst تبدیل به پر فروشترین بازی رایانه ای تمام تاریخ شد.بازی MMORPG با نام Sims Online شروع به کار کرد و شرکت Sega بازی Rez را بر روی Playstation 2 عرضه میکرد.سرویس بازیهای آنلاین مایکروسافت با نام Live شروع به کار کردند.

سال 2003  بازی نقش آفرینی به شدت آنلاین (MMORPG) جنگهای ستاره ایی شروع به کار کرد.نینتندو تولید کنسولهای NES و SNES را بالاخره متوقف کرد.بازی Enter the Matrix از شرکت آتاری منتشر میشد.شرکت Nokia تلفن همراه مخصوص بازی خود را با نام N-Gage عرضه کرد.

در سال 2004 سونی کنسول دستی Playstation Portable را در ژاپن و Playstation 2 را در چین و شرکت نینتندو کنسول دستی Nintendo DS را معرفی و عرضه کرد.شرکت Bungie قسمت دوم بازی Halo را منتشر کرد.

PSP و Xbox 360

سال 2005 نینتندو کنسول دستی Gameboy Micro را عرضه میکرد.سونی کنسول PSP را در آمریکای شمالی و از طرفی مایکروسافت کنسول Xbox 360 را عرضه کردند.و شرکت Tiger Telematics کنسول دستی خود را با نام Gizmondo  در آمریکا و انگلستان عرضه میکرد. علامت بازی The Sims بر روی مهرهای پستی کشور فرانسه معرفی میشدند.

کنسول Playstation 3

سال 2006 کنسولهای Nintendo Wii و Sony Playstation 3 عرضه میشدند.از طرفی مایکروسافت اقدام به فروش Xbox360 در استرالیا کرد.

سال 2007 بازی World of Warcraft با بیش از 9 میلیون بازیباز در سرتاسر دنیا به معروفترین و موفقترین بازی MMORPG تاریخ تبدیل شد.

سال 2008  سری جدید بازی Warcraft وارد بازار شد که توجه خیلی زیادی را  به خود جلب کرد. کاربران از نقاط مختلف جهان باهم به صورت multiplayer بازی می کردند.

بازی minecraft

سال 2010 بازی بسیار اعتیاد آور به نام minecraft برای کامپیوتر و بعدا ها برای کنسول ها وارد بازار شد

سال 2011 نینتندو کنسول دستی خود به نام Nintendo 3DS را روانه بازار کرد که تا به امروز توانسته تعداد ۵۳۰۷۰۰۰۰ عدد فروش کند

سال 2013 نسل دوم نینتندو ویی با نام Nintendo Wii U وارد بازار شد که تا به حال کمترین آمار فروش کنسول بازی را با تعداد ۱۳۹۶۰۰۰۰ عدد دارد

کنسول Xbox One

سال 2013  ماکروسافت کنسول Xbox One را رونمایی کرد که این کنسول تا به امروز توانسته نصف Playstation4 فروش کند

از سال 2018 به نظر میرسد که تاریخچه بازی های کامپیوتری سیر تکاملی داشته و حتی امروزه نیز فروش کنسول ها بازی های کامپیوتری رو به کاهش است.  اما دلیل این امر این هست که در دنیای تکنولوژی امروزی، مردم همزمان  دسترسی به کنسول های متفاوتی از جمله موبایل و کامپیوتر و پلی استیشن و ایکس باکس و … است

و در سال 2020 شاهد عرضه کنسول پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس بودیم.

اولین ها در بازی‌های رایانه‌ای

اولین ها همیشه جذاب هستند. بازی ها در گذر زمان شکل پیشرفته تری به خود گرفتند و جذابیت بصری فوق العاده ای به آنها اضافه شد،اما همیشه اولین ها خاطره انگیزند.

 • اولین بازی 6 نفره Steeplache از کمپانی آتاری عرضه شد.
 • اولین بازی دید اول شخص Night Driver و از کمپانی آتاری بود.
 • اولین بازی که از اشکال شبه انسان بودند Tv basketball   نام داشت .
 • اولین بازی مبارزه ای تک به تک Warrior از کمپانی Victor beam عرضه شد.
 • اولین بازی که در دسترس مخاطب عام قرار گرفت Tennis for two, و در سال 1958 عرضه شد.
 • اولین بازی دونفره و ورزشی Space war نام داشت.
 • اولین بازی که در آن نمایشگر روی سر قرار میگرفت ,عینک واقعیت افزوده و فضای سه بعدی داشت، The sword of Domocles بود.
 • اولین بازی که بچه ها هم امکان بازی در آن داشتند و همچنین اولین بازی که برای آن پوستر طراحی شد، بازی Missle است.
 • اولین بازی که در آن از تصاویر تمام دیجیتال روی بک گراند استفاده شد Exterminator نام داشت.
 • اولین نسخه از سری بازی های The legend of Zelda در سال 1986  عرضه شد. آخرین سری از این بازی در سال 2017 و با نام Zelda breath of wild  عرضه شد.
 • اولین سری از بازی Doom در سال 1993 در دسترس مردم قرار گرفت و بسیار مورد توجه بود آخرین سری این بازی در سال 2020 و با نام Doom External در اختیار مردم قرار گرفت.

میزان اختصاص هر کنسول بازی‌های رایانه‌ای در جامعه

موسسه تحقیقاتی LearnBonds اعلام کرد از میان ۱۰ رتبه برتر مربوط به کنسول های بازی به برند پلی استیشن سونی تعلق گرفته و این در حالی است که بعد از آن نینتندو سوئیچ، ایکس باکس مایکروسافت و سایر مدل ها و برندها نیز  در رتبه های بعدی این جدول رده بندی قرار گرفته اند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*