bazi-psn.ir

بررسی نسل های بازی های ویدئویی

تاریخچه کنسول ها

نسل

پیشرفت‌های صنعت بازی‌سازی در چارچوب مشخصی اتفاق می‌افتد که از مهم‌ترین اتفاقات صنعت بازی های ویدئویی  ست، که هر چندین سال و با تغییر نسل رخ می‌دهد. افرادی که قصد دارند جدیدترین بازی‌های ساخته‌شده را تجربه کنند، باید جدیدترین نسل کنسول‌ بازی را خریداری کنند. گذر از نسلی به نسل دیگر با جهش چشمگیر در گرافیک بازی‌ها و افزایش امکانات کنسول‌های نسل جدید روبه روست. در ادامه به بررسی نه نسل از صنعت بازی های ویدئویی میپردازیم.

بازی های ویدئویی

اولین بازی های ویدئویی صرفا یک سرگرمی نیستند، بلکه به لحاظ تاثیرگذاری روی مخاطب از هر وسیله‌ی دیگری قوی‌تر عمل می‌کنند.  بازی های ویدئویی از سال 1970 تا الآن مسیر طولانی را طی کرده اند. بازی‌ های ویدیویی مسیری طولانی را برای تبدیل شدن به سرگرمی مورد علاقه‌ی ما طی کرده‌اند. این هنر-صنعت را در طول نه  نسلی که از عمرش می‌گذرد مورد بررسی قرار دهیم.لقب هنر هشتم را به بازی های ویدئویی اختصاص داده اند.هنرهای هفتگانه‌ی بشر شامل موسیقی، هنرهای دستی ، هنرهای تجسّمی، ادبیات، معماری، هنرهای نمایشی بودند.

Generations of video games-bazi-psn.ir

نسل اول

اولین بازی های ویدئویی در دهه 1960 ظاهر شد آنها بر روی کامپیوترهای عظیم متصل به نمایشگرهای بردار، تلویزیون های آنالوگ بازی می کردند. کنسول‌های نسل اول همگی گرافیک ساده‌ای داشتند اغلب سیاه و سفید یا تعداد رنگ خیلی کمی داشتند. در یک محیط ثابت بازی انجام می‌شد و اغلب بازی‌ها فاقد صدا بودند. بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۸ شاهد کنسول‌های این نسل بودیم.
اولین کنسول بازی نامش جعبه قهوه‌ای “Brown Box” در سال ۱۹۶۷ توسط  Ralph H. Baer معرفی شد. از رالف اچ بایر به عنوان “پدر بازی‌های ویدئویی” یاد می‌کنند. جعبه قهوه‌ای راه را برای شرکت مگناوکس باز کرد تا کنسول بعدی خود را با نام “مگناوکس ادیسه” در سال ۱۹۷۲ معرفی و عرضه شد. ادیسه با توجه به تعریف کنسول بازی، اولین کنسول خانگی بازی‌های ویدئویی است؛ و به همراه آن بازی پونگ ارائه شد، البته در نسخه‌های بعدی تغییرات به آن اضافه شد و بازی‌های بیشتری برای معرفی شد. مجموع فروش از این کنسول ۳۳۰۰۰۰ عدد است.

کنسول های نسل اول

Pong (۱۹۷۵) از شرکت آتاری: بازی پونگ را بر روی یک کنسول به صورت اختصاصی معرفی کردند.

Telstar (۱۹۷۶) از شرکت Coleco که ۱۴ مدل مختلف دارد و حدودا یک میلیون نسخه فروخت.
 APF TV Fun(۱۹۷۶)  ساخت ژاپن است.
Color TV-Game (۱۹۷۷) از شرکت نیتندو، این محصول با فروش یک میلیون دستگاه و پرفروش‌ترین کنسول نسل اول حساب می‌شود.
Video Pinball (۱۹۷۸) از شرکت آتاری

نسل دوم

چَنل اِف در سال ۱۹۷۶ آغازگر نسل دوم کنسول‌های بازی بود. مشخصه بارز این نسل اضافه شدن ریزپردازنده‌ها به کنسول‌ها بود به صورتی که کاربر با این محصولات می‌توانست به صورت تک نفره هم بازی کند، چرا که به دلیل توان پردازشی بالاتر نسبت به نسل‌های قبل هوش مصنوعی وارد بازی‌ها شده بود. گرافیک بازی‌ها افزایش یافت و شاهد بازی ثابتی نبودیم.
از دیگر مشخصه این نسل استفاده از کارتریج بازی بود که کاربر اجازه می‌داد از بازی‌های متعددی در یک کنسول استفاده کند.

کنسول آتاری ۲۶۰۰

شاخص‌ترین کنسول این نسل، آتاری ۲۶۰۰ می‌باشد. این کنسول که در سال ۱۹۷۷ معرفی شد پس از مدت کوتاهی خود را به عنوان محبوب‌ترین کنسول این نسل معرفی کرد. انصافا بازی‌های خوب و سرگرم کننده‌ای هم برای این کنسول ارائه شد که همچنان در ذهن خیلی از ما‌ها هستند از جلمه River Raid (حمله رودخانه) که به اسم بازی هواپیمایی آتاری نیز در میان مردم معروف بود. یا بازی پک من و …

کنسول‌های نسل دوم

Channel F (۱۹۷۶) از شرکت Fairchild اولین کنسول خانگی که ریزپردازنده داشت و قابلیت اتصال کارتریج داشت.
Advanced Programmable Video System ۱۲۹۲ (۱۹۷۶) از شرکت ریدوفن
RCA Studio II (۱۹۷۷) این کنسول بازی‌هایی با گرافیک ساده داشت و برخلاف باقی کنسول‌ها دسته جداگانه برای بازی کردن نداشت، بلکه دارای دو صفحه کلید ۱۰ دکمه‌ای بر روی خود کنسول بود.
Bally Astrocade (۱۹۷۷) این کنسول نسبت به باقی کنسول‌ها از لحاظ پردازش گرافیک قوی‌ترین در این نسل است.
VC4000  (۱۹۷۸) از کمپانی آلمانی اینترتون

نسل سوم

در نسل سوم گرافیک بازی های ویدئویی رشد نسبتا خوبی داشت . برای کاراکتر‌های بازی از انیمیشن‌های دوبعدی استفاده می‌شد، دوربین می‌توانست کاراکتر را دنبال کند و از خشکی و ساکن بودن نسل‌های قبل کاسته شد ، افزایش کیفیت صدای بازی‌ها را هم میتوان از شاخصه‌های بارز این نسل بدانیم. کنسول ان‌ای‌اسِ نینتندو و کنسول مستر سیستم سگا جدی‌ترین رقبای این دوره به شمار می‌روند. بازی Super Mario Bros 3 با فروش بیش از ۱۷ میلیون نسخه که سومین عنوان پرفروش کنسول ان‌ای اس نیتندو حساب می‌شود از شاخص‌های این دوران به حساب می‌آید. در این نسل به دلیل استفاده از پردازنده‌های ۸ بیتی به نسل ۸ بیتی هم معروف می‌باشد.

کنسول‌های نسل سوم

MSX (۱۹۸۸) توسط شرکت مایکروسافت معرفی شد.
SG-1000 (۱۹۸۳) اولین کنسول کمپانی سگا که موفقیت تجاری چندانی نداشت، اما شروع کار برای سگا محسوب می‌شود.

نسل چهارم

در نسل چهارم رقابت اصلی به ۱۶ بیتی معروف است که بین دو کنسول مگا درایو سگا و سوپر نینتندو جریان داشت. استفاده از پردازنده‌های ۱۶ بیتی باعث افزایش کیفیت گرافیکی قابل توجی شد. کنترلر در نسل چهارم نسبت به نسل‌های قبل تعداد بیشتری دکمه داشتند و موجب بهبود در کنترل بازی شد.
کمپانی نیتندو نسل چهار را با موفقیت شروع نمود. سِگا هم از همان ابتدا کار خود را جدی شروع کرد و توانست بازار را به دست بگیرد. سگا برای رقابت با سوپر ماریو دوست داشتنی و محبوب دست به خلق شخصیتی به نام سونیک زد و گیمر ‌های زیادی را به سمت خود جذب نمود و در این صنعت به پیشرفت قابل توجهی هم دست پیدا کرد.

کنسول‌های نسل چهارم

توربو گراف ایکس (۱۹۸۷)  از شرکت ان‌ای سی، این محصول اولین کنسول نسل چهارم به حساب می‌آید.
Philips CD-i کنسولی از شرکت فیلیپس با قابلیت خواندن بازی از روی لوح فشرده، این اولین کنسولی به حساب می‌آید که از قابلیت آنلاین استفاده می‌کند.

نسل پنجم

سه کنسول اصلی این نسل پلی استیشن سونی، سگا ساترن و نیتندو ۶۴ هستند. نسل پنج شاهد ظهور محیط‌های گرافیکی سه بعدی و قوی کیفیت صدای بالاتر نسبت به نسل‌های قبل، عمده این پیشرفت رو مدیون استفاده لوح‌های فشرده به جای کارتریج‌ها بودیم بازی ساز‌ها راهکاری برای انتقال محتوای زیاد به کنسول پیدا کرده بودند پس شاهد پیشرفت چشمگیر در زمینه گرافیک بودیم.
این نسل از سال ۱۹۹۳ با ارائه Atari Jaguar شروع و تا سال ۲۰۰۶ با آخرین نسخه PSone پایان گرفت.
زمانی که سونی اولین کنسول بازی خودش پلی استیشن را معرفی کرد تحسین همگان را برانگیخت و با رکوردی بی سابقه یعنی فروش ۱۰۰ میلیون دستگاه از پلی استیشن که تا اون لحظه هیچ پلتفرم بازی به آن دست نیافته بود خودش را به عنوان یکی از شاخص‌های این عرصه معرفی نمود.
Atari Jaguar سرگذشت عجبی داشت این کنسول با اینکه اولین ۶۴ بیتی بازار بود، تنوانست مانند نسل‌های قبلی آتاری موفقیت کسب کند و تبدیل به آخرین کنسول ساخت کمپانی محبوب آتاری شد.

نسل ششم

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت، خلاقیت‌ها زیاد بازار‌های چند میلیون دلاری و رواج بازی‌های کامپیوتری دیگر باعث شد شرکت‌ها در رقابت با یکدیگر هرکدام محصولی را معرفی میکردند، کمپین‌های تبلیغاتی را برای معرفی محصولات خود به راه می‌انداختند، کنسول‌های بازی خانگی وارد نسل جدیدی شدند و گیمرها را شگفت زده کردند.
کنسول دریم کست سگا، اولین کنسول نسل شش و آخرین کنسول سگا محسوب می‌شود.این محصول ارزان‌تر از سگا ساترن بود و مودم داخلی برای اتصال به شبکه داشت، اما در رقابت با پلی استیشن ۲ شکست خورد و سگا هم به تولید کنسول‌های بازی پایان داد .

کنسول PS2

سونی با معرفی و فروش پلی استیشن ۲ بار دیگر موفقیت تجاری نسل قبل را تکرار کرد و این بار حتی رکورد قبلی خودش را با فروش ۱۵۵ میلیون نسخه شکست بیش از ۳۸۰۰ عنوان بازی برای این کنسول معرفی شد و تبدیل به پرفروش‌ترین کنسول بازی‌های خانگی در تمامی تاریخ شد.

کنسول Xbox

مایکروسافت با Xbox وارد این رقابت شد، ردموندی‌ها با دانش نرم افزاری و شبکه‌های کامپیوتری که داشتند اقدام به راه اندازی سرویس Xbox Live کردند این سرویس پولی به کاربران اجازه میداد که محتوا را از اینترنت دانلود کرده و یا با دیگر کاربران به بحث و تبادل نظر بپردازند. ایکس باکس تا سال ۲۰۰۹ بالغ بر ۲۴ میلیون دستگاه فروخت. بعد از آتاری جگوار این اولین کنسولی بود که توسط یک شرکت آمریکای معرفی می‌شد.

کنسول گیم کیوب

نیتندو در سال ۲۰۰۱ ، گیم کیوب خودش را معرفی کرد این کنسول هم از قابلیتی مثل دیسک نوری استفاده می‌کرد، اما برخلاف دیسک‌های دی وی دی که متداول دیگر برند‌ها بود از دیسک‌های اختصاصی خودش که چیزی شبیه مینی دی وی دی بود با ظرفیت یک و نیم گیگ استفاده میکرد؛ و تا زمان توفقش در سال ۲۰۰۷ حدودا ۲۱ میلیون نسخه فروخت.

نسل هفتم

کنسول Xbox 360

در سال ۲۰۰۵ با عرضه Xbox 360  نسل تازه‌ای از کنسول‌های بازی را معرفی کرد. مایکروسافت با معرفی سه مدل از Xbox 360 موفق به فروش بیش از ۸۴ میلیون نسخه شد. کاربران با پیشرفت شگرفی بازی های ویدئویی را با کیفیت HD، ورود سنسور‌های حرکتی، افزایش چندین برابری هوش مصنوعی و… در بازی‌ها روبه رو شدند.

کنسول PS3

سونی سال ۲۰۰۶ محصول بعدی خود یعنی پلی استیشن ۳ یا PS3 را معرفی کرد، اولین کنسولی که از دیسک‌های بلو-ری برای خواندن اطلاعات استفاده می‌کرد و تا کنون ۸۰ میلیون فروش داشته است.

کنسول Wii

با عرضه نیتندو وی (Wii) شاهد یک محصول جدید با قابلیت‌های خیلی جالب روبرو هستیم. کمپانی خوش نام نیتندو که از همان ابتدای کار دنبال نوآوری و خلاقیت بوده است، کنترلر این دستگاه را مجهز به سنسور‌های حرکتی کرده تا کاربران را در حین بازی درگیر کند و برای انجام دستور‌ها شخص بازی کن هم فعالیت بدی داشته باشد. نیتندو با این محصول و نوآوری که انجام داد کاربران را درگیر بازی می‌کند و موجب تحرک و فعالیت بدنی آن‌ها می‌شود. و حدودا ۱۰۱ میلیون را به فروش رساند.

نسل هشتم

کنسول Wii U

در سال ۲۰۱۲ اولین کنسول این نسل نیتندو Wii U معرفی شد.

کنسول های PS4 و Xbox one

 در سال ۲۰۱۳ پلی استیشن ۴ و Xbox one از سونی و مایکروسافت معرفی شده اند. در این نسل همچنان رقابت اصلی میان سه شرکت سونی، مایکروسافت و نیتندو می‌باشد.

نسل نهم

کنسول های ps5 و xbox series x

اواخر سال 2020 بود که سونی و مایکروسافت کنسول های ps5 و xbox series x را معرفی کردند. در این نسل همچنان شگفتی آفرینی شرکت‌ها رو می‌بینیم و روز به روز به قابلیت‌های اصلی و جانبی آن‌ها اضافه می‌شود.

کنسول های نسل هشتم تا 60 FPS را اجرا میکردند اما کنسول های نسل نهم توانایی اجرای بازی ها با 120 FPS را دارند و از رزولوشن K8 پشتیبانی میکنند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*